Gülşah SERT

Gülşah SERT

HAYIRSEVER ARANIYOR!!!

Gaziantep’te eğitim sorunu ve özellikle de okul eksikliği konu olduğunda sürekli dinlediğimiz bir bahane var.

 

“Hayırseverler okul yaptırmak için sıra bekliyor ama okul yapacak arsa yok”.

 

Şimdi tam da burada kocaman bir “YOK YA!” dememiz gerekiyor.

 

Çünkü bu kentin en çok ihtiyaç duyduğu okullardan birisi yıllardır arsası hazır vaziyette, kendisini inşa ettirecek bir hayırsever ya da yine bu inşa işini kotaracak bir devlet bütçesi, ödeneği… kısacası paraaa bekliyor.

 

Eğitim için gösterilen çabaları göz ardı ettiğimiz falan yok. Üstelik eleştirmek yerine bu köşelerden haftalarca eğitime destek çağrıları yapan da yine biziz. Ama bir gerçeği de görmezden gelemeyeceğim.

 

ZİHİNDER’de ZİHİNLER YORULDU

 

Zihinsel Engelli Çocuklar Derneği, kısaca ZİHİNDER. Gaziantep’te emekli öğretmen, AKP İl Kadın Kolları eski Başkanı, şimdi ki AKP İl yöneticisi ama ve ille de herkesin sevgilisi, eli öpülesi Ketayün Büyükbeşe ve arkadaşları tarafından kuruldu. Kuruluş amacı öncelikle Gaziantep ve çevresindeki zihinsel engelli çocuklara destek olmak, onları eğitmek ve topluma kazandırmak.

 

Ketayün teyze ve arkadaşları bu amaçla hedefi çok yüksek koydular. Gaziantep’e içerisinde engelli çocuklar için aklınıza gelebilecek her türlü imkân ve tesisin bulunduğu bir ÇOCUK KÖYÜ yapmak için kolları sıvadılar.

 

Hikâye uzun. Şahinbey Belediyesi bu amaçla zamanında ZİHİNDER’e çok güzel bir arsa verdi. Ketayün teyze ve arkadaşları yıllarca (evet yıllarca) ellerindeki arsaya güzel bir çocuk köyü yaptırabilmek için çalmadık kapı bırakmadılar.

 

“Eğitim” denilince mangalda kül bırakmayan, resmi makam sahibi ya da hatırı sayılır miktarda para sahibi, hani bizim ileri gelen diye tabir ettiğimiz zevattan sadece ve sadece destek sözü alabildiler. Bu sözler ve vaatler hiç bir zaman uygulamaya geçmedi ve Gaziantep Türkiye’nin en güzel, özel ve faydalı “Engelli Çocuklar Köyü”ne sahip olma şansını kaybetti.

 

Kaybetti çünkü o güzelim arsa üzerine çocuk köyü yapılmayınca ve elbette ki geçen zaman içerisinde değerlenince geri alındı. Yerine daha az değerli ama yine de köy değilse bile OKUL yapılabilecek bir başka arsa verildi.

 

Ketayün teyze ve ZİHİNDER savaşçıları uzun bir süredir de bu arsa üzerine yine engelli çocuklar için bir okul yaptırmak amacıyla çalışıyorlar.

 

Ancak hala bir arpa boyu yol alınabilmiş değil.

 

Derneğin üyesi olmam vesilesiyle ben bu okulun yapılamama sürecini yakından biliyorum. Hangi kapıların çalındığını, kimlerin ne sözler verdiğini ve tutmadığını da biliyorum. Ama amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemek.

 

Gaziantep içerisinde yüz bine yakın engelliyi barındıran bir şehir. Bu kentin en öncelikli ihtiyacı böyle özel ve özellikli bir okuldur.

 

Okul yaptırmak bin sevap ise, engelli kardeşlerimize okul yaptırmak milyon sevaptır.

 

Bakanımız Fatma Şahin, valimiz, vali yardımcılarımız, milli eğitim müdürümüz, engellilere olan hassasiyetini bildiğimiz vekilimiz Ali Şahin başta olmak üzere diğer tüm vekillerimiz, kaymakamlarımız ve hayır sahibi iş adamlarımız.

 

Bu işin vebali hepimizin boynunda.

 

Okul yaptırmak için arsa bekleyen işadamlarımıza açık çağrımızdır. İşte size arsa. İşte size sıradan bir okul yaptırmaktan milyon kere fazla dua kazandıracak bir eser vakfetme fırsatı.

 

Evet, bekliyoruz… ZİHİNDER Zihinsel Engelli Çocuklar Okulu’nun tabelasına ismini kim yazdıracak? Bu hayır kime kısmet olacak?

 

Biz okul yaptırmak için arsa bekleyen istekli iş adamlarımızın tamamının ismini biliyoruz.

 

Bakalım kim daha istekliymiş.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz