Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

HEDEFLER VE SORUNLAR

Bu yıl dokuzuncusu, Domotex organizasyonunda ise üçüncüsü gerçekleştirilen Halı Fuarı, Pazartesi günü misafirlerini ağırlamaya başladı ve bugün itibariyle sona eriyor. 

 

Gaziantep’in en önemli organizasyonlarından ve hepimizin gururu haline gelen fuar, her zaman olduğu gibi protokol konuşmaları ile başladı ve önemli mesajlar verildi.

 

Gaziantep’te göreve başladığı günden buyana taşın altına elini koyan ve icraatçı yönüyle dikkat çeken Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, sektör ve Gaziantep ekonomisi adına yaptığı değerlendirmede,  ülkemizde 1 milyar doları yakalayamayan iller varken Gaziantepli halıcıların tek başlarına 1,5 milyar dolar halı ihracatı yaptıklarını belirtti.  Sanayici olmanın cesaret gerektirdiğini vurgulayan Yerlikaya,  bunun da Gazianteplilerde fazlasıyla olduğunun altını çizdi.

 

Devamındaki yapılan konuşmalarda ise Gaziantep adına önemli hedeflere işaret edildi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer,  “Artık fuarlar yetmiyor, bize EXPO lazım" dedi. "En girişimci ve en fazla KOBİ'si olan şehirden mesaj veriyoruz: Artık bize fuarlar yetmiyor, bize EXPO lazım." ifadelerini kullandı.

 

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık ise, Gaziantep'i 2020 yılında Türkiye'nin 4'ncü büyük ekonomisi yapmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan da konuşmasında 2023 yılı hedeflerini hatırlattı ve bu çerçevede çalıştıklarını kaydetti. 

 

SORUNLAR

Tabii hedefler kadar sorunlar da çarpıcı ve dikkat çekiciydi. GAHİB Başkanı sorunları da tek tek sıraladı. Selahattin Kaplan, sektörün bankacılarla yaşadığı sorunların acilen çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

2023 yılına kadar yapılması planlanan yatırımların 2015 yılında neredeyse tamamlandığını kaydetti ve bu durumun pazarlarda bir hazımsızlığa neden olduğunu belirtti.

 

Kaplan, ayrıca pazara ihtiyaçtan fazla ürün sürülmesinin, rekabet ve arz talep dengelerini bozduğunu kaydetti.

 

Sonuçta bir takım tavizlerin ortaya çıktığını ifade eden Kaplan, “Fiyat düşürmeler ve açık hesaplar arttı.  2016 yılı itibariyle bu duruma biraz alıştık daha az üretimle ve çeşitli ürünler geliştirerek tansiyonu biraz olsun düşürmeyi başardık ancak hala kritik seviyelerdeyiz" diyerek, gelinen durumun önemine vurgu yaptı.

 

GÖZLEM

 

 

Fuarın ilk gününden başlayıp kısa bir değerlendirme yapacak olunursa; Fuara katılan firma sayısı çok iyiydi ve hazırlıklar dört dörtlüktü.

 

Ziyaretçi noktasında ise birinci gün sanki beklenin gibi değildi. Özellikle yabancı ziyaretçi sayısında ciddi bir azalmanın olduğu hemen hissedildi. Katılımcıların çoğu yurtiçi ve Gaziantepli misafirlerden oluşuyordu.

 

İkinci gün ise tablo bambaşkaydı. Müthiş bir ziyaretçi akını vardı. Yerli misafirler kadar, yabancı misafirleri de görmek mümkündü. Zannediyorum fuarın heyecanı da ikinci ve devam eden günlerde yaşandı.

 

Piyasalarda yaşanan durgunluğa rağmen halı fuarı Gaziantep ekonomisi ve iş dünyasına yeni bir heyecan kattı. İkili görüşmelerle yeni iş bağlantıları kuruldu. Yeni koleksiyonlar ve inovatif ürünler tanıtıldı.

 

SONUÇ

 

Görüşme imkanı bulduğum firma sahipleri ve yapılan konuşmalardan çıkardığım sonuç; halı sektörünün alt yapısını bir an önce dünya standartlarına uygun hale getirmesi gerektiği yönünde oldu. Ortadoğu ve Irak pazarı artık neredeyse yok. Rusya malum,  Türkiye Cumhuriyetlerinde işler çok yavaşlamış. Kısacası gözler Avrupa’ya dikilmiş durumda. Avrupa’ya ürün satmak ise kolay değil. Uluslararası kriterleri harfiyen tamamlamış olmanız gerekiyor. Standartlar belli, kolay değil ama olması gereken zaten bu. Belki zor ama sonu hayır olacak bir süreç.

Bir de iç pazar konusu var tabii. Bazı ihracatçı firmalar daralan pazarla birlikte iç pazarda kendilerine yer bulmaya çalışacaklar gibi görünüyor. Anlayacağınız iç pazarda da rekabet kızışacak gibi. İnşallah iç pazar yatırımları firmalar tarafından doğru yönetilir ve dış pazarda yaşanan sorunlar birkaç yıl sonra iç pazarda da yaşanmaz…  

 

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz