Gülşah SERT

Gülşah SERT

HEM ŞAHİN HEM DE FATMA

AK Partili erkeklerin Fatma bacısı, kadınların Fatma ablası… Gaziantep’in ilk kadın milletvekili, ilk kadın bakanı… Şimdi de “İlk Kadın Belediye Başkanı” olma ihtimali oldukça yüksek…

 

Bu özelliklerinden dolayıdır ki Fatma Şahin siyaset sahnesinden çekildikten sonra kesinlikle Gaziantep siyasetinin Kamil Ocak gibi, Mustafa Taşar gibi, Celal Doğan gibi sembol isimlerinden birisi olarak anılacak.

 

Zaten yaşamına baktığınızda sanki sembol olarak doğmuş gibi.

 

Bir kere taşıdığı isim… Bir kadının erkekler karşısındaki gücünü sembolize etmek için kullandığımız deyimin baş kahramanı. “Erkek Fatma” deriz hani… Sembolizm isimden başlıyor yani.

 

Ama Fatma Şahin erkek egemen bir kurum olan siyaset sahnesinde bakanlığa kadar yükselirken ve bakanlığı icra ederken bize hiç de “Erkek Fatma” gibi bir profil çizmedi.

 

Belki AK Parti erkeklerinin kendisine “Fatma Bacı” diyerek, onun bir kadın olduğunu başımıza sürekli kakmalarından belki de Kamer Genç ile zaman zaman girdiği polemiklerde sert de olsa feminen bir duruş sergilemesindendir ki, biz Fatma Şahin’i asla “Erkek Fatma” olarak görmedik.

 

O hep ve her zaman Fatma Hanım oldu gözümüzde.

 

Ve bu hanımlığını her daim muhafaza ederek, sert olması gereken zamanlarda da yumruklarını değil, tırnaklarını göstererek… Yani yine kadınsı bir duruş ve mücadele ile… Ama ve ille de bileğinin hakkı ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı onurunu aldı.

 

Bu makama aday olmak dile kolay. Her ne kadar ortalık süt liman görünse de perde arkasında ve siyasi anlamda kan gövdeyi götürdü. Ne savaşlar yaşandı sessiz sitemsiz…

 

Sonuç…

 

İster “Erkek Fatma” deyin, ister “Fatma Bacı”… Fatma HANIM AK Parti’nin Büyükşehir adayıdır.

 

Kendisini siyasete girerken belki hazırlıksız yakaladılar. Belki süyükten ittiler… Ama geçen zaman içinde köprünün altından çok sular aktı. Fatma HANIM yandı, pişti, oldu… Hem de tam oldu.

 

Üç dönem kuralına kurban gitse yazık olacaktı. Bu yüzden çok memnunuz.

 

Rakipler belki seviniyorlardır. Erkek egemen bir kent olan Gaziantep’te kadın adayı kolay lokma olarak görüyor olabilirler. Ama bu hataya düşerlerse çok yanılırlar.

 

Çünkü karşılarında kesinlikle bir şahin var.

 

Üstelik hem Şahin hem de Fatma…

 

Rakiplerinin işi zor.

 

Biz ise memnunuz. Seçime kadın eli değecek çünkü.

 

Kadının olduğu yerde seviye yükselir, kadının olduğu her ortama ve platforma kalite gelir…

 

Bu yüzden Fatma Şahin’in adaylığına sevindik.

 

Seçilse de, seçilmese de… Sevindik işte. Eh bu kadar pozitif ayrımcılık da yapalım di mi?

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz