Güven SERT

Güven SERT

HERKES MUTLU

Halkımız halk olalı ilk kez Cumhur muamelesine tabi tutuldu ve Başkanını kendisi seçti. Aslında bu seçim malumun ilanından başka birşey değildi.

Seçim sonuçlarını izlerken aklıma iki atasözü geldi. Akıl bu durduğu yerde durmuyor. Bu atasözlerinden birisi “İşleyen demir ışıldar” diğeri “Karpuz yata yata büyür”...

Gözüm televizyonda rakamları takip ederken atalarımızın da yüzde elliyi tutturduğunu düşündüm... Çünkü seçim propaganda süreci ve sonuçları açısından değerlendirildiğinde bu atasözlerinden birinin doğru diğerinin yanlış olduğunu gördüm.

İŞLEYEN DEMİR IŞILDAR : Doğru

Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan bu makamı istedi ve hedefine ulaşmak için de Ramazan demedi, bayram demedi çalıştı. Sesi gitti durmadı. Rengi soldu durmadı. Parti teşkilatları “Cumhurbaşkanlığı seçimi bizi çok da ırgalamaz” demedi çalıştı. Onlarca büyük miting yaptılar. Aynen Genel Seçimmiş gibi bilboardları, afişleri, basını, kentin duvarlarını reklam için kullandılar. Ev ziyaretleri yaptılar. Seçime giren bir teşkilat ne yapacaksa onu fazlasıyla yaptılar. Devletin gücüymüş, paranın gücüymüş, haksız rekabetmiş... Bunlar hava civa... Çalıştılar, örgütlerine ve oy verenlerine sahip çıktılar. Oylarını sandığa taşımayı bildiler ve becerdiler.  Sonuçta da genel başkanlarını devletin en tepesine taşıdılar... “İşleyen demir ışıldar” atasözünü en güzel şekliyle doğruladılar... Kutluyoruz.

 

KARPUZ YATA YATA BÜYÜR : Yanlış

İktidar kanadı “İşleyen demir ışıldar” derken, muhalefet kanadı “Karpuz yata yata büyür” dedi ve yatışa geçti... Ufak partileri es geçelim. CHP ve MHP bir tek miting yapamadı. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin Ekmeleddin beyle şöyle hafızalara kazınan “Bunlar gerçekten de birlikte” dedirten bir tek karesi, bir saniyelik görüntüsü hafızalarımıza kazınamadı.

 

Ankara ya da İstanbul’da şöyle büyük bir miting organize edilseydi... CHP ve MHP birlikte... Bahçeli ve Kılıçdaroğlu Ekmelettin Beyi aralarına alıp elleri havaya kaldırsalardı. Her iki genel başkan da birer kısa konuşma yapıp, işte adayımız diyerek sözü Ekmel beye bıraksaydı... Yengemin sakalı olsa amcam olurdu. Geçti tabi. Ama ortak adaysa, böyle tanıtılır. Böyle sahip çıkılır.

 

Sonra il ve ilçe örgütleri... Al sana Gaziantep. Bir tek basın toplantısı, bir tek billboard, bir tek gazete ilanı, giydirilmiş anons aracı. Gaziantep’in neden Ekmel beye oy vermesi gerektiğini anlatan numunelik bir el ilanı, broşür... Mesaj... “Çalıştılar” dedirtecek bir tek samimi eylem... Gören var mı? CHP ve MHP Gaziantep teşkilatları. “Orda kimse var mı?”

Neyse en azından her iki partimizin teşkilatı da “Karpuz yata yata büyür” atasözünün direkt bir söz olmadığını, kinayeli, espirili bir anlatım olduğunu, burada atalarımızın aslında gerçeğin tersini şakayla karışık söyleyerek, ters psikoloji yapmak istediğini öğrenmişlerdir. Biz bir de direkt söyleyelim... Yata yata büyüyen sadece karpuzdur. Partiler ya da partilerin oy oranları teşkilatların yatmasıyla büyümez... Benden söylemesi...

 

ATAM İZİN’DEYİZ...

Harbiden izindeydik. Yüzde otuza yakın bir oy veren namzedi, oy vermedi... İZİNDEYİZ lafını da yanlış anlayıp... senelik izinden dönemediler... bunu da düzeltelim... İZİNDEYİZ derken “Yolundan gidiyoruz” denilmek isteniyor... Senelik İZİN’deyiz, ya da araziye uyduk, kastedilmiyor...

 

ALAN MEMNUN SATAN MEMNUN: SATILANI BİLEMİYORUZ

Sayın Erdoğan ve Ak Parti Cumhurbaşkanlığını istiyordu. Aldılar. Dolayısıyla ALAN memnun.
CHP ve MHP Erdoğan’sız bir AK Parti istiyordu. (Bu nedenle ve bence) samimiyetle çalışmadılar. Ekmel beye sahip çıkmadılar. Bir anlamda sattılar. Dolayısıyla SATAN memnun.

Satılanının durumunu bilmiyoruz. Herşeye rağmen inandıkları değerlere sahip çıkıp sandığa giden, partilerinin söylemlerine güvenip, eyleme bakmadan Ekmel beye oy veren CHP ve MHP tabanı ne düşünüyor? Olması gereken desteği alamayan Ekmel bey ne düşünüyor? bilemiyoruz... yani SATILAN memnun mu, değil mi bilmiyoruz...

Önümüzdeki günler ilginç olaylara gebe... Yaşayalım ve görelim... Gerekirse de yazarız bakalım.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz