Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

HES YANİ!..

Gaziantep’te de, tıpkı 81 il’de olduğu gibi, toplu taşımalarda HES kodu uygulamasına geçildi. Sistem henüz yeni, oturacaktır zamanla. Düşüncede çok güzel bir uygulama, umarım yararlarını göreceğiz. HES yani!..

Çünkü, koronalı olduğu halde ortalıkta dolaşan insanlar olduğunu biliyor ve duyuyoruz. Karantinada olması gerekenlerin, denetimsiz şekilde seyahat ettiğini denetlemede görev yapan bir polis arkadaşımdan duymuştum. Adam, şehirlerarası otobüste, İzmir’den Gaziantep’e kadar 50 kişiyle yolculuk yapa yapa gelmiş, düşünün!..

İyi oldu HES anlayacağınız!..

Ama toplu taşımada düzeltmemiz gereken başka sorunlar da var.

Duraklarda, yolcu kalabalığı bir hayli fazla. Bir-iki-üç derken, otobüse binmek için saatlerce bekleyenler var. Hele de şehir merkezinde, iş çıkış saatlerine denk geldiyseniz, çileniz daha da artıyor. Toplu taşıma sayısını 2-3 kat artırmak olanaksız ama başka çözüm arayışı bulunmalı.

Kış aylarının da gelmesiyle toplu taşıma daha çekilmez bir hale gelecek. Bugün kısa mesafelere yürüyerek gidenler de, otobüsü ve tramvayı kullanmak mecburiyetinde kalacak. O zaman daha da kötü olacak!..

KADEMELİ MESAİYE GEÇİLMELİ

İstanbul’da uygulanan kademeli mesai uygulaması Gaziantep’te de uygulanabilir bence. Kurumlar arasındaki mesai başlangıç ve bitiş saatleri farklı saatlere çekilebilir. Eğer bu önlem alınmazsa, toplu taşıma şoförünün “ben seni almıyorum, yasak kardeşim” demesi, çözüm değildir.

Yani, yasağı haklı olarak getirenler, çözüm önerilerini de mutlaka sunmak ve uygulamak mecburiyetindeler.

Bu korona illeti uzun zaman daha gündemden düşmeyecek gibi görünüyor. Öyleyse, tedbirleri sıkı sıkıya almakta yarar var.

Hepinize sağlıklı günler…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz