Dyt. Nedime Nur Karacan

Dyt. Nedime Nur Karacan

Hipertansiyon ve beslenme

Merhaba sevgili okurlar. Bu haftaki yazımda, günümüzde yaygın olarak görülen hipertansiyondan ve hipertansiyonda nasıl beslenilmesi gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

“Vücutta kan dolaşımının sağlanması için bir basınç gereklidir. Bu basıncın normalden fazla olmasına yüksek yani hipertansiyon (HT) denir. Türkiye’de hipertansiyonun görülme sıklığı %11-43 arasında değişiklik gösterir. Hipertansiyon çoğunlukla 40 yaş üstünde görülebilir. Hipertansiyon felç, böbrek hastalıkları ve koroner kalp hastalıkları için önemli risk faktörüdür. Hipertansiyonlu kişilerin koroner kalp hastalığına yakalanma olasılığı normal tansiyonlulardan 3-4 kat, felç geçirmesi ise 7 kat daha fazladır. Kan basıncında meydana gelen 10 mmHg artış koroner kalp hastalığını %30 oranında arttırır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre;

Sistolik Kan Basıncı                 Diastolik Kan Basıncı

140 mmHg                                90 mmHg ve altında                     NORMAL

141-159 mmHg                        91-94 mmHg                                  SINIRDA VE HAFİF HT

160 mmHg                                95 mmHg veya üstünde               HİPERTANSİYON

olarak sınıflandırılmaktadır.

Kan basıncı belirli besin ögelerinin alımıyla etkilenir. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme sağlanmalıdır.

-Hipertansiyon tedavisinde vücut ağırlığı mutlaka istenilen seviyeye gelmelidir.

-Ailede hipertansiyon öyküsü varsa Beden Kitle İndeksi(BKI) mutlaka normal aralıklarda tutulmalıdır.

-Dengeli bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite ile BKI normal aralıklarda tutulduğunda kan basıncında düzelme görülebilir.

-Alkol alımı mutlaka sınırlandırılmalı. Kadınlar 1 kadehin, erkekler ise 2 kadehin üstüne çıkmamalı ve bu alımı haftada sadece 3-4 gün olacak şekilde ayarlamalıdırlar.

-Sodyum alımı 1,5-2,5 gram arasında (4-6 gram tuz) tutulmalıdır. Bu alımı sağlayabilmek için yemeklere tuz ilave edilmemeli, gerekirse tuzsuz ekmek kullanılmalıdır.

-Yemeklerde potasyumdan zengin nane, maydanoz, kekik, dereotu, limon suyu, soğan gibi lezzet verici besinler kullanılabilir.

-Sarımsak kullanımı hipertansiyonlu bireylerde tavsiye edilir. Kalsiyum alımını da güçlendirmek için sarımsaklı yoğurt tüketebilirsiniz.

-Doymuş yağ asitlerini çok içeren tereyağı, sade yağ, iç yağ ve katı margarin kullanılmamalıdır.

-Yeşil yapraklı sebzeler mutlaka beslenme programında yer almalıdır.

-Düzenli fiziksel aktivite tüm hastalıkların önlenmesinde olduğu gibi hipertansiyon tedavisinde de önem taşır.Bu nedenle haftada en az 3 gün olmak üzere orta tempolu egzersiz yapmak büyük önem taşır.

-Haftada en az 2 kez balık tüketmek veya balık yağı suplemanı kullanmak kan basıncı denetiminde önemli görev alır.

-Paketlenmiş gıdalarda besin içeriğini karşılaştırmak için etiketlerine bakın, düşük yağ veyaz yağsız ibaresi olanları tercih edin.

-Çok şekerli yiyeceklerden uzak durun (pasta, dondurma, şerbetli tatlılar, meşrubatlar, meyve suları).

-Atıştırmalık olarak meyve, çiğ sebze, yağsız tuzsuz mısır patlağı tercih edin.

-Jambon, salam gibi işlenmiş şarküteri ürünlerini, salamura yiyecekleri(turşu, sebzeler,zeytin gibi) ve sosları (ketçap, hardal vb) kısıtlayın.

-Mineral ve lif gibi ek besin maddelerini alabilmek için tam tahıl içeren yiyecekleri tercih edin. Örneğin tam buğday ekmeği veya tam tahıllardan hazırlanmış gevekleri tüketin. 

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın..

İnstagram:@dytnurkaracan

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz