Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

İhracatta rota Avrupa

Başta Irak olmak üzere bölgede yaşanan siyasi krizler sonrası daralan pazarlara TİM öncülüğünde yeni pazarlar aranıyor.

Malum Gaziantep bölge ülkelerine ihracat yapan en büyük ihracatçı konumundayken bugün kendisini ayakta tutabilecek yeni mecraların izini sürüyor.

Bu bağlamda geçtiğimiz hafta düzenlenen ‘Hedef Pazar İngiltere’ toplantısı ufuk açıcı bir program oldu ve iş dünyasında böylesi bir dönemde bir farkındalık oluşturdu.

 

Avrupa’ya ve özellikle İngiltere’ye ihracat yapma noktasında yatırım fırsatları ve ülke koşulları uzman isimler tarafında anlatıldı.

 

İhracatta sıkıntıların arttığı bir dönemde düzenlenen böylesi bir program ufuk açtı ve adeta üzerimizdeki tozu aldı.

 

Tabi Gaziantep adına ekonomik veriler çok iç açıcı olmasa da, ümit var olmamız gerektiğinin de altı çizildi.

 

Gaziantep’in yönünün artık Avrupa olması gerektiğine vurgu yapıldı.

 

Çünkü Türkiye’nin Avrupa’ya olan ihracatı artarak devam ederken Gaziantep’in de yönünü Avrupa’ya çevirmesi gerektiği olağan bir sonuç olarak ortaya çıkmıştı.

 

Bu amaçla TİM tarafından hayata geçirilen proje kapsamında Gaziantep sanayisi ve ihracat altyapısından dolayı İngiltere ile eşleştirildi.

 

TİM ihracatçı kentleri sanayi alt yapısına göre; örneğin Adana'yı Suudi Arabistan, Bursa’yı ise ABD ile eşleştirdi.

Peki Gaziantep’in eşleştiği İngiltere nasıl bir pazar?

 

Konuşmacıların anlattıklarına göre;

 

- Öncelikle çok kolay girilebilecek bir pazar.

 

- Gaziantep’in ürün gamı birebir uyuyor.

- İnternetten satışların dünyada en fazla yapıldığı ülke.

- İyi bir vizyon ve strateji ile hareket edilmeli.

 

Rakamlara bakıldığında ise, Gaziantep’ten İngiltere’ye ihracat yapan firma sayısı 10 yılda 20’den 200 çıkmış. İhracat rakamı ise 180 milyon dolar seviyesinde. İhracatın yapılan çalışmalar neticesinde yakın bir zamanda 700 milyon dolara, firma sayısının ise 800’e çıkarılması öngörülüyor. Gaziantep’ten İngiltere’ye daha çok tekstil, kimya, plastik, plastik hammaddeleri ihracatı yapılıyor. Gaziantep’in İngiltere’den yaptığı ithalatı ise ihracat rakamları ile eşit seviyede.

 

 

Evet, bu veriler neticesinde bundan sonrası için yol haritası belli. Gaziantep yönünü tam manasıyla Avrupa’ya çeviriyor. Gerçi Avrupa ile çok iyi ticari ilişkileri olan, ciddi rakamlarda ihracat yapan firmalarımız zaten var. Onlar zaten pazarda iyi bir noktadalar.

 

(Hatta program arasında bir işadamımız “Biz çoktan İngiltere’yi keşfetmiştik” ifadesini kullandı…)

 

Bizim de temennimiz İngiltere’nin iyi bir pazar olması yönünde. Tabii firmalarımızın da kendilerini buna hazırlaması, standartlarını Avrupa normlarına uygun hale getirmesi gerekiyor. İngiltere’nin her ne kadar kolay bir pazar olduğundan bahsedilse de, bir Irak ya da bir Ortadoğu ülkesi değil. 
İnşallah bu proje en başta Avrupa’ya ihracat yapmayan firmalarımız için bir kapı aralama ve bölgeyle tanışma imkanı sunar. Halihazırda ihracat yapan firmalarımıza da güç katar.

 

Bazen zorluklar, güçlükler önce problem gibi görünse de neticesinde pozitif sonuçlar doğurabildiği gibi, bölgemiz adına ihracattaki daralma da Avrupa pazarı için yeni köprülerin kurulduğu, standartların yukarılara taşındığı ve ilerleyen süreçte istikrarın hakim olduğu bir pazarda daha etkin olmamızı sağlar.  

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz