Ahmet YETİM

Ahmet YETİM

İLİMİZİN PRİM REKORTMENLERİ

Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz sosyal güvenlik haftası etkinliklerimiz kapsamında Kurumumuzu paydaşlarımıza tanıtmak, Sosyal Güvenlik Kurumunun görev alanına giren konularda toplumsal duyarlılık yaratılmasına katkı sağlamak ve kamuoyunda sosyal güvenlik alanında farkındalık oluşturmak amacıyla 17.05.2012 tarihinde Sayın Valimiz Erdal ATA, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın U.Asım GÜZELBEY, ilimiz protokolünün diğer temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri, işverenlerimiz, sigortalılarımız ve diğer paydaşlarımızın da katılımı ile ilimizde 2011 yılında en fazla prim ödeyen, sosyal güvenlik ile ilgili yükümlülüklerini tam olarak yerine getiren ilk on işverenimize plaket ve teşekkür belgesi verdik.

Kurumumuz tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ilimizde 2011 yılında en fazla prim ödeyen ve Kurumumuza borcu olmayan işverenlerimiz şu şekilde sıralanmıştır.

1-Sanko Tekstil İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
2-Merinos Halı Sanayi ve Ticaret A.Ş.
3-Gülsan Sentetik Dokuma Sanayi ve Ticaret A.Ş.
4-Naksan Plastik ve Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.
5-Gürteks İplik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
6-Gaziantep Özel Sağlık Hastanesi A.Ş.(Sanko Hastanesi)
7-Şölen Çikolata Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.
8-Süper Film Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.
9-Şireci Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş.
10-Canan Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.

2002 yılı Ocak ayında 67.696 olan SSK’lı sayımız 149.206 kişi artarak 2012 yılı Mart ayı sonu itibariyle 216.902 kişi olmuştur. 2002 yılından 2012 yılına SSK’lı sayımızdaki artış oranı %320 dir. Bu artışlarla sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi açısından çok önemli olan aktif pasif dengemiz yani çalışan emekli dengemiz olumlu yönde değişmiştir. Kalkınmış ülkelerdeki aktif-pasif dengesi ortalaması dört çalışana bir emekli şeklindedir. İlimizde bu oran 2,4 ülkemizde ise 1,8 civarındadır. Ben gerek ilimizde gerekse de ülkemizde kalkınmış ülkelerdeki oranın yakalanması için büyük bir gayretle çalışıldığını düşünüyor ve bunu ilerleyen süreçte başaracağımıza inanıyorum. Kısa vadede hedefimiz ilimizde 250.000 SSK’lı çalışan sayısı ve aktif/pasif dengesinin (3) olmasıdır.

Bu rakamlar ilimizin dinamik yapısı, sürekli gelişen sanayisi, işverenlerimizin katkısı ve ortak akılın bir sonucudur. Bu noktada sigortalı sayısının artışı ve sosyal güvenlik kapsamının gelişmesine katkısı olan herkese şahsım ve kurumum adına teşekkürlerimi sunar, sosyal güvencesiz bir tek insan bile kalmasın sloganı ile çıktığımız bu yolda bize yardımcı olan siz değerli işverenlerimize, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşları ile çalışma arkadaşlarıma katkılarından dolayı saygılarımı arz ederim.

Törende de belirttiğim gibi gelecekte müreffeh bir ülkede huzur içinde yaşamak istiyorsak, Sosyal Güvenlik Kurumunun uygulamalarına sahip çıkmak her vatandaşın öncelikli görevidir. Mutlu ve güvenli bir gelecek ortamı oluşturulmasında, başta işverenlerimiz olmak üzere bütün vatandaşlarımızdan kayıt dışı istihdam konusunda hassasiyet bekliyoruz. Kayıtlı istihdam arttıkça kurumumuzun kaynakları artacak buna paralel olarak sunduğumuz hizmetlerin de kalitesi yükselecektir. Lütfen kayıtdışılık konusuna kayıtsız kalmayalım.

Köşemde bulunan e-mail adresim aracılığı ile bana sosyal güvenlikle ilgili soru(ne zaman emekli olurum, askerlik ve doğum borçlanması, yurt dışı hizmet borçlanması, hizmet birleştirme v.s.)ve sorunlarınızı iletebilirsiniz. Bu sorularınızı izleyen haftalardaki yazılarımda cevaplayacağım.

Herkesin sosyal güvenliğinin olduğu bir dünya dileği ile……

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz