Esin KORKUTAN

Esin KORKUTAN

İnsan Kendini Sevebilmeli

Ben bugün ne yazayım diye düşünürken tanık olduğum intihar vakasını yazmak geldi içimden.

Belli ki kendini çoluk çocuğunu hayatı hiçbirşeyi sevmeyen birisi …

Çıkmış üst geçide atladı atlayacak derken kaçınılmaz son, niçin kaçınılmaz son derseniz etken çok.

Şimdi bir insan neden canına kıymak ister neden ölmeyi isteyecek kadar gözü kararır ya çok borcu vardır ya sevgilisiyle eşiyle sorunları vardır yada madde bağımlısı vesaire vesaire…

Sebebi ne olursa olsun insanın kendi canına kıyması esas olarak temelde cehalete bağlıdır.Bir öteki mesele insanların duyarsızlığı İntihara kalkan kardeşimizi cep telefonları ile görüntülemek  birde ilginç tezerruhatlarda bulunmak ıslık yuhalama vs. anlamsız meraklı kalabalık cehaletin basını çekenler sürüsü değilse nedir peki?  Her zaman söylediğimiz klasik sözümüz ‘’Eğitim şart’’ demekten öteye yazık ’ki gidemiyoruz. Ne ara insanlığımızı bu kadar kaybettik.İyi insan olmak bu kadar mı zor insanlar ölürken seyretmek ne kadar mutlu edebilir ki bir insanı son günlerde öyle çok intihar haberleri okuyor izliyorum ki insanların küçücük sorunları nedenli büyük mesele halinegetirdiğini daha iyi görebiliyorum intihar geçici sorunlar için o anlık psikolojik bir dağılımla alınan nihai ve yanlış bir karardır. Yenilgi korkaklık başarısızlık ya da cesaretsizlik değildir. Bütün umudun tükenmesidir intihar. Çekilen acının son bulması için başka hiçbir çarenin kalmadığına kendini ikna etmektir. Keşke bunun doğru olmadığını bilebilse intihar eden kişi. Yani intiharın kesinlikle bir çözüm olmadığını. Hayatın acısının da hayata dair olduğu nu kabul edebilmeyi öğrenebilse keşke. Ama düzen acı çekmenin bir zayıflık olduğunu iddia ettiği müddetçe intihar da hayatımızda var olmaya devam edecek yazık ki.

Ben diyorum ki sorunlarımız ne olursa olsun farklı bir pencereden bakalım birde yaşamış olduğumuz kötü olan ne ise bugün unutalım atalım kafamızdan ve uyanabildiğimize şükredip aynanın karşınına geçip kendimize sevgiyle bakalım bir kahkaha atalım hayata diyorum . Yeni bir başlangıç yapalım ne güzel bahar geldi penceremizi açalım mis gibi havayı derin bir nefes alarak içimize çekelim ötüşen kuşların sesini dinleyip kendimizi beş dakika dinleyelim güzel düşünelim güzel yaşayalım hayat zaten çok kısa bize verilen ömrü bırakalım  akışına nasibimizde olduğu kadar olduğu gibi yaşayalım. Hayatı sevmekte insanları sevmekte insanın en başta kendisini sevmesiyle başlar unutmayalım.

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz