Dyt. Nedime Nur Karacan

Dyt. Nedime Nur Karacan

KABIZLIK VE BESLENME

Kabızlık nedir ?

‘Kabızlık, diğer adıyla konstipasyon, bağırsak hareketlerinin yavaş olması sebebiyle haftada 3 veya daha az sayıda dışkılama durumudur. Dışkılama güçlüğü, dışkının tam boşalamaması, ağrılı dışkılama ve şişkinlik gibi olumsuz durumlara yol açan kabızlık, bağırsak bozuklukları arasında yaygın olarak görülür. Kabızlık bazen tıkayıcı tipte bazen de bağırsak hareketlerinde yavaşlama olarak görülebilmektedir. Kabızlık genellikle geçici bir sorun olsa da kronik bir hal de alabiliyor. Hemen herkeste görülebilen kabızlık uzun sürdüğünde ciddi bir sorun haline gelebiliyor. Kabızlık ve kabızlığın yol açtığı komplikasyonlar, günlük yaşam kalitesini bozuyor.’

Kabızlığın nedenleri:

-Yeterli sıvı tüketmemek

-Posalı yiyecekler yememek

-Uzun süre yağsız diyet yapmak

-Yeterli egzersiz yapmamak, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak

-Kalın bağırsaklarda görülen fonksiyon bozuklukları

Kabızlık ve kilo verme ilişkisi:

Kabızlık problemi, kilo vermeye engel oluyor. Sağlıklı ve aktif çalışan bir metabolizma için bağırsakların da aktif çalışması gerekiyor. Bağırsaklar düzenli çalışmazsa metabolizma da yavaşlıyor ve kilo verme zorlaşıyor. Ayrıca tartı da doğru sonuç vermiyor, bu da kişinin motivasyonunu düşürüyor. Unutmayın, bağırsaklarımız ikinci beynimiz.

Kabızlık nasıl çözülür ?

-‘Vücut suyunda görülen %10 luk bir azalma kabızlığa yol açmak için yeterlidir.’ Bu sebeple kabızlık problemi yaşayanlarda yeterli sıvı alımı çok önemlidir. Günlük su tüketimi arttırılmalı, kg başına 30 ml su tüketilmelidir. Örneğin 60 kg bir birey günde 1800-2000 ml su tüketmelidir.

-Fiziksel aktivite arttırılmalıdır. Hareketsiz bir yaşam, kabızlığa sebep olabilir. Gün içerisinde yürüyüş yapmak, egzersiz yapmak bağırsaklarınızın daha aktif ve düzenli çalışmasını sağlar.

-Günlük beslenmede posa alımını arttırmak. Lifli besinler tercih etmek bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlar. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler, pirinç yerine bulgur tercih edilmelidir. Meyveleri soymadan tüketmek de lif alımını arttıracaktır.

-Günde en az 3-4 porsiyon sebze tüketilmelidir.

-Günde 2-3 porsiyon meyve tüketilmelidir.

-Günlük beslenmede sağlıklı yağlara yer verilmelidir.

-Probiyotik içeren besinler tüketilmelidir. (yoğurt, kefir gibi)

‘Kronik kabızlık yaşayan bireyler, mutlaka doktora başvurmalı ve düzenli beslenme planı için diyetisyenden yardım almalı.’

 

Dilara Koçak’tan kabızlık çözen marmelat tarifi:

Malzemeler:

-1 adet kuru incir

-2 adet kuru kayısı

-2 adet kuru erik

Yapılışı:

Hepsini ince ince doğrayıp 1,5 çay bardağı suda haşlayın. Üzerine 1 tatlı kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın. Bu karışımı üçe bölüp her sabah 2 bardak su ile tüketebilirsiniz.

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın..

İnstagram:@dytnurkaracan

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz