Gülşah SERT

Gülşah SERT

KANAT MI SÜPÜRGE Mİ?

Dün Büyükşehir Belediyesi’nin merakla beklenen ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya gittiğimde merak edenlerin ‘her zaman ki meclis takipçileriyle’ sınırlı kalmadığını görünce hiç şaşırmadım doğrusu.

 

Tahmin edildiği gibi son 10 yılın en kalabalık meclis toplantısıydı. Gerek basın mensuplarının gerek partililerin yoğun ilgi gösterdiği toplantının kalabalık olmasının sebebi tabi ki çiçeği burnunda belediye başkanımız Fatma Şahin’di.

 

Şahin’in milletvekilliği ve bakanlığı döneminde edindiği tecrübe tartışılmaz ama belediyede nasıl bir yönetim göstereceğini herkes bizim kadar merak ediyordu. E, yabana atılacak bir durum değil. Bunca asırlık dev bir kentin şehr-i eminliğine ilk kez bir kadın gelmiş. Yedi düvele nam salmış İpekyolu’nun incisi, Şehr’i Ayıntab’a bir kadın eli değecek.

Fatma vekili, Fatma bakanı hepimiz tanıyoruz. Ama Fatma başkana yabancıyız. Sadece biz değil, Fatma başkanın kendisi de yabancı bu yeni unvanına.

Bugüne dek hep ziyaret eden ya da konumundan dolayı denetleyen olarak gittiği makama şimdi koltuk sahibi olarak oturmuş. Bu durum merak etmek için az bir sebep oluşturmuyor haliyle.
Kafamızda soru işaretleriyle gittiğimiz ilk meclis toplantısında hiçbir şey sürpriz değildi aslında.
Beni ne günler öncesinden konuşulmaya başlanan ve değişim rüzgârlarından nasibini alan belediye koridorlarındaki  ‘mavi halı’ şaşırttı.

 

Ne Şahin’in yine isimleri günler öncesinden belli olan belediye başkan vekilleri…
Ne de yeni seçilen meclis üyelerinin yaşadığı heyecan ve seçilen ilk türbanlı divan kâtibi.
Beni asıl şaşırtan olağanüstü güvenlik önlemleriydi. Hele hele bayan basın mensuplarının çantalarının bile aranması ‘Bu kadar da olmaz’ dedirtti.

 

Tepkimiz üzerine koruma memurlarının sarf ettiği ‘Tüm önlemler sizin güvenliğinizi için’ sözlerinin benim nazarımda hiçbir kıymeti yok.  


Yıllardır takip ettiğimiz meclis toplantılarında böyle bir muameleyle hiçbir zaman muhatap olmadık. Ne bugüne kadar bizim güvenliğimizi ne de belediye başkanını tehdit eden bir olayla karşılaştık.  Bu şehirde, bu belediyede yıllardır kurduğumuz güven diyaloğuna ne oldu da böyle bir uygulamaya gerek duyuldu? Neden güvenlik personeli sayısı arttırıldı?

 

Bugüne kadar belediyede ya da mecliste kime ne zarar geldi ya da herkesin ‘bacısı, ablası’ Fatma Şahin kendi memleketi Gaziantep’te kendisini üzecek kendisine zarar verecek ne gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı ki bu kadar güvenlik önlemi alınma ihtiyacı hissedildi. Anlamak mümkün değil.
Neyse olaya pozitif bakmakta ve erken karar vermemekte fayda var. Bizim bilmediğimiz bir şeyleri biliyorlar muhakkak (diye düşünmek istiyoruz).

 

Sonuçta kendisi eski bir bakan. Mutlaka bazı odakların hedefinde. Mutlaka bazı tehditler alıyor. Ama bu koruma duvarını daha görünmez yapmanın da bir yolu ya da bu duvarı gerçek tehditlerin önüne örecek bazı akıl sahipleri her durumda vardır, olmalı... Gerçek bir tehdit ile elinde makina ve kamera olan muhabirleri, hele de kadın muhabirleri ayırt edemeyen güvenliğin, mazallah ciddi bir olayda koruma görevini ne kadar başarıyla yerine getirebileceği de ayrı bir yazı konusu...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz