Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

KAR SİYASETİ!

Gaziantep her ne kadar, ilk yağışın gerçekleştiği 18 Ocak akşamına hazırlıksız yakalandıysa da, yerel yönetimler başta olmak üzere, diğer kurumlar ve bunun yanı sıra sürücüler, hatalarından ders çıkartmasını bildi.

Aralıklarla devam eden ve kimi zaman şiddetini daha da artıran kar yağışı, alınan tedbirler sayesinde hayatı ilk günkü kadar felç etmedi.

Trafik belirli bir ritimde devam etti, insanlar kontrollü bir şekilde evine, işyerine gidiş-dönüş yapabildi.

Gaziantep Valiliği, seri kararlar aldı. Başta Vali Davut Gül ve yerel idareciler, kararları hızlı bir şekilde hayata geçirerek, hayatın olağan akışını devam ettirmeyi başardı.

Kısa sürede elde edilen bu başarı sayesinde, Gaziantep, Türkiye gündeminden yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı. Zaten İstanbul’da kar yağınca da, medya buraları hiç görmez oldu!..

Kar’ı siyaset malzemesi yapanlara ne demeli peki!

Olumsuz tablolarda, ortalıkta gözükmeyip, prim yapacak işlerde de hemen ortaya çıkıyorlar!..

Bir işten, prim yapılacaksa, sosyal medyanın içine dalıyorlar hemen!..

Gaziantep’e yoğun kar yağışı başladığı günden itibaren, vatandaşın aciziyet yaşaması karşısında kimileri başını kuma gömdü, kimileri de Hakan Tanrıöver örneğinde olduğu gibi, “buradan prim yapıp, partime, başkanıma şirin görünür müyüm?” deyip hadsiz açıklamalar yaptı!..

Halbuki yaşanılanların siyasetle uzaktan yakından ilgisi yoktu!.. O çileyi çekenlerin amacı, bir partiye kabahat bulmak değil, içinde bulundukları durumdan kurtulabilmekti!.. Hakan Tanrıöver ve onun gibiler, bu gerçeği göremedi maalesef!..

Susmayı tercih edenlerin, en azından erdemlilik gösterdiğini düşünüyorduk ki, onlar da İstanbul’a kar yağmaya başlayınca ortaya çıktı!..

Daha 3 gün önce Gaziantep’te yaşananları unutup, “vay efendim, işte İstanbul’un hali!” demeye başladı. Onların derdi de vatandaş değildi!..

Kar siyaseti yaparak, prim yapmaya çalışanlar, trollerle aynı safta yer tuttu!.. Olan ise yollarda mahsur kalan, çile çeken vatandaşa oldu!

Halbuki siyaseti bırakıp, vatandaşın derdiyle dertlensek ne güzel olacaktı ama kimileri bu fırsatı kaçırdı!..

“Senin partin, benim partim” meselesinden çıkamayanlar, bu kafayla bir yere varamayacağını anlamalı. Kar siyasetini bırakıp, vatandaşın sorununa her koşulda gerçekçi yaklaşabilmeli!..

Dikkat edin, Gaziantep belediyelerini “ilk gün başarısız” diye yerden yere vuranlar ile “sonraki günlerde başarılı” diyenler aynı halk!..

Halkın siyaset yapmadığı yerde, meseleyi zorla siyaset mecrasına çekmeye çalışanlar, unutmasın ki, yarın güneş doğup, buzlar eridiğinde, unutulmaya mahkum olacaktır. Bu da böyle biline!..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz