Hasan AKPINAR

Hasan AKPINAR

Kevser geri mi dönüyor?

Büyükşehir Belediyesi’nin  bugün Zirve Üniversitesi ve bir toplu konut projesi olan devasa arsaların bazı bölümlerinin imarını değiştirmesi ve ardından yıllar önce söz konusu arazilerde yapılan imar değişikliklerinde imzası olan belediye yöneticileri hakkında soruşturma başlatması gündeme bomba gibi düştü.

 

Aldığımız bilgilere göre soruşturmanın amacı , çeşitli imar değişiklikleriyle belediyenin zarar uğratılması ve bu zararın sorumlularının bulunması.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin eski defterleri açması ve belediyenin menfaatlerini geriye dönük de olsa korumaya çalışmasına kimse itiraz edemez. 

 

Ancak muhalefet doğal olarak soruyor:

 

“Büyükşehir’de geçmişte bunlar yapılırken şu anda belediye başkanı olan Fatma Şahin partinin etkili milletvekillerinden değil miydi? Bunları önleyemez miydi?”

 

 

Burada yazmıyoruz ama belediye yönetiminin başka uygulamalar hakkında da iç soruşturmalar başlattığı bilgileri geliyor.

 

Ancak geçmişteki en büyük kara leke tahmin edersiniz ki “Süper Arsa” meselesidir.

Üzerinde bugün bir alışveriş merkezinin olduğu, imarsız yani tarla vasfındaki arazi sahiplerinden  birkaç gün içinde bir arsa spekülatörü tarafından  toplanmış ve alel acele yapılan  imar değişikliği ile ticari alana çevrildikten sonra yabancı bir yatırımcıya satılmıştı.

 

Yapılan bu satıştan vitrinde görünen bir kişi trilyonlarca lira kar etmişti.

 

Büyükşehir Belediyesi eski defterleri açmakta, belediyenin geriye dönük haklarını aramakta kararlı ise önce bu ‘kara kaplı defteri’ açmalıdır.

 

 

KEVSER GERİ Mİ DÖNÜYOR?

 

 

Büyükşehir’in eski yönetiminin görev başına geldiğinde yaptığı ilk icraatlarından olan, belediyeye ait ulaşımı özelleştirmesi ve Gaziantep’in Kevser Turizm ile tanışması bundan yaklaşık 10 yıl önce idi.

 

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in de ‘en büyük hatam’ diye tanımladığı ulaşımın özelleştirilmesinin ardından bu kentte toplu ulaşım hep tartışıldı.

 

Kevser Turizm ile yapılan sözleşme tek taraflı olarak fesh edildi, ardından yeni hatlar açıldı, beyaz otobüsler hayatımıza girdi. 

 

Bugünlerde yerel gazetelerde ‘Kevser geri dönüyor’ şeklinde manşetler görürseniz şaşırmayın.
Çünkü aldığımız duyumlara göre Kevser Turizm Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne karşı açtığı davayı kazanmış ve Şubat’ın 12’sine kadar beyaz otobüslerin hatlardan geri çekilmesi gerekiyormuş.
Konuyu araştırmak isteyen  muhabirimiz belediyede Başkan Fatma Şahin hariç,  genel sekreterinden başkan yardımcılarına, ulaşım daireden, hukuk servisine kadar çalmadık kapı bırakmadı. Söylendiğine göre bu konuda hiç kimsenin  göre kimsenin bilgisi yok.

 

 

Soruyoruz; Kevser Geri mi dönüyor?

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz