Halil Kurt

Halil Kurt

Kıdem fonu

Kıdem: Bir işte eskimiş yıllarını vermiş o işte tecrübe edinmiş olmak .İşte eskidikçe fark çıkıyor nasıl mı önce başlamak gerek 1. Yıl 2. Yıl 3.yıl …..10.yıl ve 15. Yıl derken bir anlaşmazlık çıkıyor ve hesap kitap yapılmaya başlanıyor.

BU kadar çalışmam karşılığı olan KIDEM TAZMİNATINI Nasıl alacağını işveren ise bu tazminatı ödemeden nasıl işçinin işine son vereceğini düşünür durur .Her iki taraf da düşünürken konu bir anda İş-Kur’a şikayete gitmiş haklarımı alamadım işimden oldum bunca zamandır çalıştım hakkımı alamadım .İşveren ise onca yıldır yanında çalıştırdığı her türlü ihtiyacını karşıladığı iş öğrettiği için düşünür durur.

Ülkemiz genelinde işyerlerinden ayrılmalar sonucu çalışanların ancak %10 kadarı ayrıldığı iş yerinden haklarını tam olarak alabiliyor. Devlet ise bu soruna bir çözüm bulmak için yıllardır çalışmalar yapıyor ve bu çalışmaların sonuna gelindi . Artık işveren ile işçi bu konuda karşı karşıya gelmeyecek . İşveren yanında çalıştırdığı tüm işçilere her ay kıdem tazminatı adı altında devlete para yatıracak ve işçinin eline yine uzuuunca bir dönem para geçmeyecek . İşveren bu işten uzun vadede zararlı çıkacak çünkü çalışan kalifiye elemanlar kıdem tazminatım yanacak diye bir şey düşünmeyecek hangi işveren daha fazla verirse oraya gidecek sonuçta kıdem tazminatı devletin fonunda birikecek eline geçer mi ? O konu ise daha farklı ; evlenecek ev alacak yaş dışında emeklilik şartlarını yerine getirecek 10 yıl prim ödemiş olacak (en az 3600 gün) şartlar uygun ise biriken kıdem tazminatını alabilecek ama işveren her ay kıdem tazminatını devlete ödemeye devam edecek . Devletin elinde ise devasa kaynaklı bir fon oluşacak . İşsizlik fonunda oluştuğu gibi oldukça büyük bir fon .

Biriken kıdem tazminatına faiz uygulaması veya güncelleme yapılacak mı şimdilik net bir durum mevcut değil .Daha önce yine devlet tarafından oluşturulan KEY (Konut Edindirme Yasası) nda olduğu gibi keşmekeş yaşanacak mı ? İşveren primlerini ödemezse ne olacak?

   Bu bilgiler ışığında şu anda işçi işyerine bağlı olarak çalışmak zorunda tazminatını alabilmek için kendi kusuru dışında işveren tarafından işten çıkartılması gerekmekte işveren tarafından çıkartılınca hem 6 aydan başlamak üzere 8 veya 10 ay işsizlik ödeneği de alabiliyor . Yeni uygulama ise işçiyi istediği zaman başka bir işyerine çalışmak üzere gitmesini teşvik ediyor . Eli iş tutan kalifiye elemanlar işverene bağımlı olarak kalmayacaklarıdır. Bununla beraber işven de her ay devletin fonuna kıdem tazminatı ödeyecek . işveren ödeyecek işçi alamayacak devlet fonlayacak.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz