A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

Kilis bir kez daha bombalanıyor

Kilis kendi halinde sessiz bir şehirken, 7 yıl önce Suriye’de başlayan iç savaş nedeniyle büyük bir değişime maruz kaldı.

Son 7 yıllık döneme bakınca bu şehirde akılda kalan manzaralar, mayından geçen insanlar, parkta yatan bebekler, yemek sırasında bekleyen kadınlar, Arapça tabelalar, devlet bankası önünde kuyruklar, sokakta dilenen yalın ayak çocuklar olarak kaldı.

Ve daha sonra ilk kez 18 ocak 2016 yılında Kilis bir patlama sesine uyandı. Eyüp Gökçeimam Ortaokulu’na düşen bir katyuşa füzesi 2 cana mal oldu.

Herkes önce bir yanlışlık olduğunu düşündü. Bu yüzden roket düştü kelimesi o günden Kilislilere miras kaldı.

Kilis bir yanlışlık olmadığını, bizzat hedefin kendisi olduğunu sayısı yüzün üstünde düşen roketle verilen 23 candan sonra öğrendi.

Kilis 8 ay sonra başlayan Fırat kalkanı harekatına kadar kan kustu kızılcık şerbeti içti. Bu şehirde öğrenciler 5 ay okula gitmedi ve ne yazık ki kimse onları yok yazmadı.

Oysa başka şehirde girmek zorunda kaldıkları sınavlarda yoklama alındı. 7 ay esnaf siftah yapamadı, borçları ise sadece ileri bir tarihe ertelendi. 23 can için öngörülen bedel 40 bin TL idi.

Ölenler şehit sayılmadı. Yaralananların ise sadece tedavi masrafı üstlenildi. Bombalamanın en çok olduğu günlerde 25 binden fazla insan yer değiştirmek zorunda kaldı. 8 ay kimse sesini çıkarmadı.

Halk sesini duyurabilmek için gazetelere ilan vermek zorunda kaldı. Neyse ki Fırat Kalkanı Operasyonu başladı da şehre huzur az da olsa döndü.

2016 yılından beri Kilis’teki birçok yatırım durdu. Şehrin en büyük dinamiği inşaat sektörü bitti.

Birçok firma yatırımları iptal etti. Çoğu inşaat ustası başka şehirlere taşınmak zorunda kaldı. birçok çek karşılıksız çıktı.

Şehrin en büyük gelir kaynağı sınır ticareti tamamen bitti.

Her şey bitti, Kilis eski sakin günlerine dönecekken Amerikan kuklası terör örgütü sadece Kilis için değil tüm Türkiye’ye tehdit oluşturunca zeytini ile ünlü şehirde Zeytin Dalı Operasyonu başladı.

Operasyon başlar başlamaz Kilis de Reyhanlı ile birlikte roketlerden nasibini aldı. Fakat bu kez şehirde çok farklı bir hava var. 5 günde 20 ye yakın atılan rokete rağmen halkta bir korku yok.

Herkesin en büyük telaşı kahraman askerimize atkı örmek, yemek yapmak, dua etmekten oluşuyor. Şehir bayraklarla süslenmiş durumda. Suriyelisinden, 80 yaşında ihtiyarına kadar herkes cepheye gitmeye can atıyor. Dükkanlar açık, çarşılar dolu.

Kadınlar, Türk Ordusu tarafından atılan, kulakları sağır eden bomba seslerini zılgıtlarla uğurluyor. Gözler semada kulaklar cepheden gelecek hayırlı haberleri bekliyor.

VAR OLUN AZİZ KİLİSLİLER...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz