A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

KİLİSLİ ÖĞRETMENLERE TEŞEKKÜR!

üniversite ve oks sınavlarında üst sıralarda yer edinen ve son iki yıldır da Türkiye birincisi olan Kilis’te öğretmenler şu anda şok yaşıyor. Kilis Öğretmen Evi’ne ait bir çok bölüm Kültür Bakanlığı’na ait olduğu gerekçesi ile yıkılmak üzere kapatıldı.

Sınavlarda Kilis’in başarısının en büyük mimarı olan öğretmenler her gün buluştukları, sohbet ettikleri öğretmen evi lokalinden ayrı kalmanın üzüntüsünü yaşıyorlar. Tam bizim ülkemize göre bir hareket. Çok başarılı oldunuz. Lokalinizi yıkalım. Seneye bir başarı daha alırsanız bu kez de maaşlar düşecek! denirse hiç şaşırmayacağım.

Kilisli ve yabancı öğretmenlerin bir arada olup kaynaştığı eğitimin sorunlarının tartışıldığı bir mekan yıllardır maaşlarından kesintilerle ayakta duran bir mekan ne olacağı belli olmayan bir proje uğruna yıkılıyor. Yıkan yine devletin başka bir kurumu.

Kültür Bakanlığı. Daha önce Kilis’in ana cadde arkasında bulunan en önemli oto park alanını burası bizim diye küçültüp beton yığınına çeviren Kültür Bakanlığı bu kez de öğretmen evine göz dikti. Öğretmen evi içerisinde bulunan çocuk oyun alanı, kuaför salonu, okuma salonu ve lokal kısmının yıkımına başlandı. Mevcut kapasitesi zaten yetmeyen öğretmen evi bu küçülme ile yine yıllar öncesine yani sadece otele döndü.

Hatta yıllar öncesi bile bundan daha iyi idi. En azından bünyesinde Kilis’te hala olmayan bir sinema barındırıyordu. Öğretmenlerin yanı sıra tüm kamu kurumlarında görev yapan memurlara hitap eden bu sosyal tesis yenilenmeyi beklerken evdeki bulgurdan da olundu. Gaziantep’teki gibi emekliler için hobi bahçeleri, parklar veya sosyal hiçbir tesisin olmadığı Kilis’te son kale de yıkıldı. Şehir merkezinde bulunan 2-3 parkın da yıllar önce özelleştirilip kahvehaneye dönmesi emeklilere evde oturmaktan başka şans tanımıyor. Kilis’in sınavlardaki başarısında en büyük payın sahibi öğretmenlerimize zaman geçirecekleri modern bir öğretmen evi çok yakışır. Bu konuda da yetiştirdikleri öğrencilere çok iş düşüyor. Kilis milletvekilleri ve Kilis Belediye Başkanı’nın öğretmenlerine olan teşekkürü en güzel şekilde göstereceğini umut ediyorum.

 

KIZAMIK TEHLİKESİ

 

Geçen haftaki CHP hep aynı CHP başlıklı yazımdan dolayı Gaziantep CHP milletvekili Mehmet Şeker aradı. Verdiği soru önergesinin çok ses getirdiğini belirtti. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü’nün kendisini aradıklarını konuya çok önem verdiklerini belirtti.

Sağlık Bakanlığını da ayrıca bilgilendirdiğini ve konu hakkında Bakanlığın kendisinden detaylı bilgi istediğini söyledi. Türkiye’de son bir ayda görülen kızamık vakası son bir yılda görülen vakaları ikiye katlarken kızamık vakalarının en yoğun olarak görüldüğü 7 il arasında Gaziantep de var.

Türk Tabipler Birliği en son Sağlık Bakanlığı’ndan almış olduğu verileri açıkladı ve kızamık vakalarının % 82 sinin Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Batman, Ankara ve İstanbul’da görüldüğünü belirtti. Gaziantep Halk Sağlığı Merkezi Müdür’ü Dr. Mustafa Tanrıverdi Telgraf’a yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı’ndan bu yıla özel olarak kendilerine kızamık aşısının yoğun olarak yapılması bilgisi geldiğini, ilkokul 1. sınıf öğrencilerine uygulanan kızamık aşılarının bu yıl anaokulu öğrencilerine de uygulanacağını belirtti.

Bu konuyu gündeme getirdiği ve takip ettiği için Sayın Mehmet Şeker’e teşekkür ederiz. Yalnız geçen haftaki yazımda belirtmiş olduğum husus kızamık konusunun soru önergesi olarak gündeme gelmesi değil, CHP olarak tedavi alanında bir şeyler yapılmasını istememdi. Mehmet Şeker siyasi parti tüzüğüne göre bunun mümkün olmayacağını belirtti.

CHP’nin yakın olduğu dernekler, vakıflar vasıtası ile bir yardım kampanyası, bir aşı kampanyası, ya da sağlık taraması yaptırmasının çok daha güzel bir muhalefet faaliyeti olacağını üstüne basarak söylüyorum. Zira Amerikalı, Suudi Arabistanlı yardım kuruluşları binlerce kilometre öteden gelerek yardıma koşuyor. Ya da yardım görüntüsünde ajanlık faaliyeti yapıyor. CHP, sağlık politikası ile oy oranını çok arttıran AK Partiye yine sağlık alanında yapacağı bir faaliyetle halka, kendini gösterme şansı bulabilir. Oy sahada kazanılıyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz