Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

KONUŞALIM MI?

Misafir diyorum ama iş aslında misafirlikten çıktı. Bir çok şehirde, bizim vatandaşımız misafir durumuna düştü!.. Çünkü, onlar çoğunlukta…

Suriyeliler için ne yazarsanız, ne söylerseniz, her tarafa çekilebiliyor. Onların yaşadıkları drama başından beri seyirci kalmayan bu halkı takdir etmek bir yana, kendi vatandaşımızın uğradığı haksızlıkları gündeme getirmek, neredeyse “ırkçılıkla” eşdeğer tutuluyor.

Şu sıralar, İstanbul’da yaşayan Suriyelilerin sayısal olarak fazla olduğundan bahsediliyor. Ancak İstanbul’un canı yanınca, bu konuda gündeme getirilebiliyor ama olsun. En azından, bu mesele üzerinden Gaziantep’i de hatırlatabiliriz belki… Hatta Gaziantep gibi olan diğer illeri, mesela Kilis’i, Mesela, Hatay’a, Şanlıurfa’yı, mesela Mersin’i, Adana’ya…

Yardımı hangi devlet veriyorsa versin ama Suriyelilerin yaşattığı olumsuzluklar fazlasıyla var bu şehirlerde. Elbette, onlarda dilencilik yapmasın, nafakalarını çıkartsın. Ama şartlar eşit olsun. Onlar da tıpkı bizim vatandaşımız gibi, aynı vergiyi ödesin, aynı şartlarda işyeri açsın. Türk esnaf ile Suriyeli arasında haksız rekabet olmasın.

Gaziantep bu kadar fedakarlık yaptı diye hiç kimse bu halka fatura ödetmeye kalkışmasın.

Bir de, bu saydığım illerin ödediği bedel, Türkiye’nin 81 iline eşit ödetilsin. Öyle de olmuyorsa, hükümet, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı şehirlere özel teşvikler, çözüm paketleri v.s uygulasın.

Masa başında ahkam kesmiyorum. Irkçılık yapmak gibi bir düşüncem yok. Ama bu sorunları göz ardı etmek, işin kolaycılığına kaçmak demek.

Gelin hep birlikte, Gaziantep’te ev kiralarını ucuzlatacak formüller üzerinde çalışalım. Ya da, ucuz emek gücüyle, asgari ücretin yarısına çalıştırılan diğer bir tabirle sömürülen Suriyelilerin durumunu konuşalım.

Demem o ki, Suriyeli gerçeğini iyi analiz etmek gerekiyor.

Bu analize başlamanın ilk yolu da gelin, sizleri dinleyin. Evimize misafir gönderdiğiniz insanlar için, bizimle konuşursanız, çözüme daha kısa yoldan ulaşmış olursunuz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz