İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

KONUŞMA ADABI

Doğru söz, kişinin kimliğidir. Bir insanı tanımak istiyorsanız onun dediklerine kulak verin. Karşınızdaki insan kendi çıkarları için veya sizi aldatmak için yalan yanlış şeyler söyleyebilir. Bu sizi kandırdığı anlamına gelmez aksine bu bir insanın kendi kendine yapacağı en büyük kötülüktür. Çünkü siz karşınızdaki insanı kandırabilirsiniz ama karşıdaki insanı kaybetmek onu kandırmaktan çok daha elemdir.

Cenab-ı Allah ''Ey iman edenler, mahiyetini bilmediğiniz bir haber size ulaştığında onu iyice inceleyiniz. Aksi takdirde bilmeyerek bir millete kötülük yaparsınız da sonra yaptığınıza pişman olur vicdan azabı çekersiniz.(Hucurat/6)'' buyuruyor. Buna müteakip Efendimiz(sav) ''Güzel söz sadakadır.(Buhari)'' buyuruyor. Dinimiz islamın bu denli önem verdiği bir konuda bizim de azami miktarda hassasiyet göstermemiz gerektiği düşüncesindeyim. Konu hakkında Kur'an-ı Kerim'de geçen örneklere bakacak olursak:

Kibarca Konuş(Bakara/83)
Gerçeği Konuş(Al-i İmran/17)
Adaleti Konuş(Enam/152)
Dürüst Konuş(İsra/28)
Anlamlı Konuş(Müminun/3)
Düzgün Konuş(Ahzab/70) gibi bir çok misal karşımıza çıkacaktır.

İletişim insan hayatını sürdüren temel unsurlardandır. Duygu aktarımı, bilgi paylaşımı gibi hayatsal faaliyetleri gerçekleştirmek iletişimle mümkündür. Böylesine mühim bir konuda, İslam dininin yolladığı yönergeleri izlemek bizim ve çevremizdeki insanlar açısından yararımıza olacaktır.

Kişinin söylediği şeye aslında biraz da nasıl söylediği şekil verir. Kaba saba istenen veya söylenen şeyin daha kibarca ve nazikçe belirtilmesi arasında dağlarca fark olduğuna inananlar arasındayım. O yüzden üslubun, yemek içmek, temel ihtiyaçları temin etmek hatta nefes almak kadar gerekli olduğunu savunmaya devam etmeliyiz. Ancak karşıdaki insanı kırmadan bunu yapmak tabiki de daha bir anlamı olacaktır.

Konuşma adabı, ahlak niteliğinde, Ahlak hürriyeti mesafesi eşit tutularak, Net uzunlukta, rasyonel olmalıdır. Yani gerçekçi, fazla uzatılmadan, bilgi dolu ve adap çerçevesinde.
Ha bir de İslama uygun olarak inşAllah..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz