Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

KRİZ BİZİ BOZAR!

Parasal genişleme nedeniyle tüm dünyada enflasyon tırmanıyor ama Türkiye’de kendine özgü yönetimsel problemlerden kaynaklı, daha yüksek bir enflasyon mevcut.

Mevcut koşullar altında Rusya-Ukrayna gerilimi savaşa dönüşünce, diğer ülkelerden çok daha fazla etkilenen ülke oldu Türkiye… Sadece buğday, arpa ve ayçiçeğinin seyrine baktığınızda, dediklerim daha net anlaşılacaktır.

Dahası da var!..

Rusya ve Ukrayna, Türkiye’ye en fazla turist gönderen ilk 3 ülke arasında… Bu verilere baktığımızda, 2022 için hedeflenen 45 milyon turist ve 35 milyar liralık turizm gelirine ulaşılması çok zor görünüyor.

Savaşın kazananı olmaz elbette ama bu iki ülke kadar bizim kaybettiklerimiz de çok fazla… Nitekim sonuçlarını görüyoruz ve görmeye de devam edeceğiz. Ümit ediyoruz ki, önümüzdeki bahar aylarında bu süreç son bulsun.

Ne diyelim!..

Tek isteğimiz Yurtta Sulh, Cihanda Sulh…

GAZİANTEP NE DURUMDA?

Kriz hepimizi bozdu bozmasına da, Gaziantep gibi şehirler, üreten şehirlerde, çalışan kesim arasında, çark bir şekilde dönüyor…

Alacak-verecek-borç döngüsü içerisinde, esnaf mutlu olmasa da geçimini sağlayabilecek satışı yapıyor. Demek istediğim bir sirkülasyon var!..

Tamam, işsizlik bizim şehrimizde de var ama fabrikalar, bir şekilde üretimine devam ediyor.

Çalışanlarına asgari ücretin üzerinde maaş veren fabrikaların sayısı artış gösterdi.

Yetmez ama evet!...

Demem o ki, Gaziantep gibi üreten şehirlerin sayısı artmalı. Aksi halde, dışa bağımlı hali gelip mahkum olduğumuz bu piyasa şartlarında kriz değil, tsunamiyi bile yaşarız biz!..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz