Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

KRİZ VAR MI?

Konu ne zaman ekonomiden açılsa hemen şöyle deniyor “Yok efendim, ülkeme kriz falan yok. Baksanıza, ülkede herkes geziyor, tozuyor, tatilini yapıyor, yiyip-içip eğleniyor”

Tatil yapmak ekonomik kriz göstergesi midir?

Daha doğrusu, insanlar sıkıntı içerisindeyse, 3-5 günde olsa, yılın 365 günü yaşadığı stresi unutmak için tatil yapamaz mı?

Bence yapabilir?

Ekonomideki krizi örnek göstermenin başka yolları olmalı?

Felaket tellallığı yapmayı sevmem ama tatil yapıyor olsak bile, ülkenin bu kriz içerisinde yaşamadığımız anlamına gelmez.

Bakınız, ülkemizdeki antidepresan kullanımına, daha net veriler görebilirsiniz. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’deki antidepresan ilaç kullanımıyla ilgili açıkladığı verilere göre Türkiye’de, her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanıyor ve antidepresan kullanımında kadınlar erkekleri ikiye katlıyor.

Antidepresanların bir mutluluk hapı olmadığını uzmanlar her fırsatta söylüyor ama öngörülen o ki, 2030 yılına kadar depresyon küresel bir krize yol açacak!..

Felaket tellallığına gerek yok ama ülkede bir ekonomik sıkıntı yaşandığı gerçek. Bizim yapmamız gereken, bu sıkıntıları en az hasarla atlatabilmek…

Türkiye’nin önündeki en önemli sorunun üretimsizlik olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla, üretime ağırlık vermek, toplumsal olduğu kadar, birey olarak ta hepimizin görevi. Tüketen bir toplum olmaktan çıkıp, üretmeye yöneldiğimizde, daha mutlu olacağımızı düşünüyorum.

“Saadeti satın almaktan, aramaktan vazgeçin. Paraya ihtiyacınız olmayan aktiviteler ve asla alınıp satılmayan duygular olduğunu hatırlayın. Kullanmadığınız eşyalarınızı satın veya kiraya verin.  Toplu taşıma araçlarını kullanın. Evde vakit geçirmenin yollarını arayın”

Tabi ki bunları yapıp, yapmamak sizin tercihiniz…

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz