Asım GÜZEL

Asım GÜZEL

Kuru gürültü ortamı

Seçim kampanyalarının “çok sesli” ortamından kurtulduğumuzda, sorunlarımızdan da kurtulmuş olabilecek miyiz acaba, ne dersiniz? Yoksa bu denli kuru gürültü boşuna mı?
Bu bütüncül olmayan “çok sesli kuru gürültü” ortamı, bize göre, geniş halk kesimlerinden çok, siyasi kampanyaların sahiplerine ve yandaşlarına çıkar sağlayan yeni zeminler hazırlayacak gibi görünüyor.
Gözleri kazanma hırsının bürüdüğü içinde bulunduğumuz ortamın vitrinini hep popülist paylaşım senaryoları oluşturuyor, hiç “üretim”i ülke bütününe nasıl yayacağımızı, üretimin güçlüklerini nasıl paylaşacağımızı konuşmaya yanaşmıyoruz bile.
Ne gereği var ki?.. Üretim olgusu, “Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” sloganı ile nasıl olsa kendi yolunu buluyor; suyun başını tutana da, yandaşlarına da yeterli nemalanmayı fazlası ile sağlıyor nasıl olsa!... Yeter ki sen “para” nın trafiğini iyi düzenle; öyle olsun ki aslan payı senin, öldürmeyecek kadar olanı da sürünenlerin olsun…
Şimdi siz, bu çok sesli seçim platformu sonunda ortaya çıkacak ortamdan daha farklı bir durum mu bekliyorsunuz?
Üretimin nasıl tabana yayılacağına, üretim niteliği ve zenginliğinin nasıl sağlanacağına dair öneriler duyuyor musunuz hiç seçim söylemlerinde?...
Duymuyorsunuz, çünkü siyasi partilerin çıkar kapışmalarından bunları konuşmalarına sıra gelmiyor bir; ikincisi de, zaten çoğunun da, üretimin tabana yayılması, ürün niteliği ve zenginliğinin artırılması gibi bir dertleri de yok, bu da ikincisi… Tersine tekelleşmeyi, holdingleşmeyi savunuyor onlar…
“Topyekun Üretim”, “Topyekun Kalkınma” söylemleri, olasılıksızlıktan dolayı mı kalmadı artık?
Hayır, hiç de öyle değil, kapitalizmin “küresel kapitalizme”, vahşi kapitalizmin “vampir kapitalizm”e dönüşümünden sonra unutuldu ve de unutturuldu bu değerler.
Bireyin, insan olma bilincine varacağı toplumcu düşüncelerin budanması ve giderek yalnızlaştırılarak daha çok sömürülmesine yönelik ne gerekiyorsa yapılmış, yalnızca Ülkemizde değil, Dünyanın birçok yerinde ekonomi üretim üzerine değil, finans oyunları üzerine kurgulanır hale getirilmiştir.
Şimdi elbette ki içinde bulunduğumuz şu kuru gürültü ortamının çözebileceği bir durum değildir bu durum.
Ama dileriz ki insanlarımız tercihlerini belirlerken, belleklerinin bir köşesinde hala izlerinin silinmemiş olduğunu düşündüğümüz, toplumcu değer yargılarını yeniden anımsamaya çaba göstersinler.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz