Dyt. Nedime Nur Karacan

Dyt. Nedime Nur Karacan

Masa başı çalışanlar için beslenme önerileri

Merhaba sevgili okurlar. Bugün masa başı çalışanlar için birkaç beslenme önerisinde bulunmak istiyorum. Umarım siz de bu yazımdan kendiniz için birşeyler bulup hayatınıza geçirebilirsiniz.

Günümüzde bireyler zamanının büyük bir kısmını iş yerinde geçiriyor. Ve bu bireylerin birçoğu masa başı işlerde çalışıyor. Masa başında çalışmak da maalesef bizi daha hareketsiz bir yaşama sürüklüyor. Ayrıca gününün büyük bir bölümünü iş yerinde geçiren bireyler sağlıklı beslenmeden uzaklaşıp daha kolay daha pratik bir şekilde temin ettikleri hazır yiyeceklere yöneliyor. Bu da zamanla kilo ve yağ artışı ile sonuçlanıyor.

Bu noktada size önereceğim şey; sağlıklı beslenmek ve yaşamınıza hareket katmak. Bu şekilde kilo kontrolü sağlamanız mümkün olacaktır.

Yeterli ve dengeli beslenerek hem kilo kontrolü sağlayacak hem sağlığınızı koruyacak hem de iş hayatınızdaki performansınızı arttıracaksınız. İşte tüm bunları sağlamak için bazı öneriler:

-Güne mutlaka dengeli bir kahvaltı ile başlayın. Her sabah erken uyanıp kahvaltı yapmadan hemen işe başlamak doğru bir davranış olmaz. Kahvaltıyı atlamak diğer öğünlerde çok acıkmanıza ve daha çok yemek yemenize sebep olacak, bu da kilo kontrolü sağlamanızı zorlaştıracaktır. Kahvaltıda kek, poğaça, börek gibi besinlerin yerine evde hazırlayacağınız pratik ve sağlıklı bir kahvaltı yapın. Yumurta ve peynir tüketerek proteinden zengin bir kahvaltı yapıp uzun süre tok kalmanızı sağlayın. Ya da yulaf ezmesi, light süt/yoğurt ve 1 porsiyon taze meyveden oluşan bir kahvaltı kasesi hazırlayıp yine sağlıklı bir kahvaltı yapın.

-Günlük su tüketiminizi 2 litrenin altına düşürmeyin. “Bu, hem bağırsak faliyetleriniz hem de kilo kontrolünüz için çok önemli.” Yoğun iş temposunda su içmeyi unutmamak için masanızda mutlaka bir su şişesi bulundurun. Su tüketiminizi arttırmak için suyunuzu maydanoz, nane gibi yeşillikler ve taze meyve dilimleri ile renklendirin.

-“Çay, kahve tüketimini azaltın. Gazlı içeceklerden uzak durun. Bu tarz içecekler su içme ihtiyacınızı azaltır. Dolayısıyla vücudunuzda su azalır ve bu da yorgunluğa, baş ağrısına ve dikkat problemlerine yol açabilir. Çay ve kahve tüketirken şeker kullanmayın, kahvelerinizde krema yerine süt tercih edin. Çayınızı açık ve limonlu için.”Bitki çayları tüketmeye özen gösterin.

-Öğle yemeklerinizde fazla kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Dışarıda yemek yemeyi tercih ediyorsanız protein içeriği yüksek, az yağlı ve düşük kalorili besinler tercih edin. Tavuklu ya da ton balıklı salata sizin için iyi bir tercih olacaktır.

-Tuz tüketiminizi azaltın. Baharatların metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden faydalanın.

-Gün içerisinde ara öğün yaparak kan şekerinizi dengeleyip tokluk sürenizi uzatın. Kuru meyveler, yağlı tohumlar(badem, fındık, ceviz..), leblebi, yoğurt, süt ya da taze meyve tüketerek sağlıklı bir ara öğün yapabilirsiniz.

-“Günlük beslenmenizde lif içeriği yüksek besinlere yer verin. Meyve, sebze tüketiminizi arttırın. Haftada 2-3 kez kurubaklagillerden tüketin. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, pirinç yerine bulgur tüketin. Lif içeriği yüksek besinler tokluk sürenizi uzatır, vücut ve kan yağlarının artmasını engeller ve hareketsizlikten doğabilecek kabızlık sorununu azaltmaya yardımcı olur.

-Vakit buldukça yürüyüş yapmaya çalışın. İş çıkışı gideceğiniz yere yürüyerek gidin. Asansör kullanmak yerine merdiven inip çıkmayı tercih edin. Bu davranışları yaşam tarzı haline getirip metabolizmanıza hız kazandırın.

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın..

İnstagram:@dytnurkaracan

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz