ŞEYDA UYSAL

ŞEYDA UYSAL

Meksika Körfezi’ni Tampa’da yaşamak

Florida eyaletinin batısında, deniz kültürünün yaşadığı bol palmiyeli bir şehir, Tampa. Yakın kasaba ve şehirlerde, aynı ahenk görülebiliyor. Beyaz kumlarla kaplı plajlar ve masmavi deniz manzarası düşünün. Tam olarak Clearwater Plajı’nda mevcut bu görüntü. Bu plaj, Meksika Körfezi boyunca uzanıyor ve 4 kilometrelik bir alana yayılmış durumda. Batı Florida’dan bir arkadaşımla konuştuğumda, Clearwater Plajı için ülkesindeki sahillerin en iyilerinden olduğunu söylüyor gururla. Aynı şekilde Honeymoon Adası, genellikle sakin olduğu söylenen, doğal bir plaj… Özellikle gün batımında turuncu, sarı ve mor renkleri yakalamaya gelen, ellerinde kameralarıyla güneşin okyanusla birleşmesini bekleyen insanlar görmek mümkün bu plajda.

 

Sahilden sıkıldığınızda size farklı seçenekler sunacak bir su şehri diyebiliriz Tampa için. Öğle saatlerinde güneşin kavurduğu zaman iyi bir duraklama noktası olarak, Florida Akvaryumu’nu önerebilirim. Özellikle çocuklar için, inanılmaz eğlenceli olabilecek ve o kadar da öğretici bir ziyaret noktası. Karayipler ve Atlantik Okyanusu’nun farklı kıyılarından deniz canlılarını görmek için ziyaret etmekte fayda var. Vatoz balığı ve farklı köpek balığı türlerine dokunmanız için müsaade ediliyor, fakat ne kadar güvenli olduğu konusunda herhangi bir açıklama da yok… Bu tür çalışmalar (İstanbul Akvaryumu da bunlara iyi bir örnek) yoğun bir emeğin ve maliyetin sonunda ortaya çıkıyor, dolayısıyla imkan varsa bir-iki saat ayırıp gezmek düşünülebilir.

 

Peki, kaç gün gerekir Tampa ve çevresi için? Kişiye göre değişir demeden edemiyorum. Ama bizim için üç gün yeterli oldu diyebilirim. Bu yazımda neden özellikle Tampa’yı yazdım peki? Florida deyince, ilk aklımıza gelen neden Miami oluyor sorusunu soracağım bu durumda. En azından benim için Florida, Miami demekti ABD’ye gelmeden önce. Tıpkı Türkiye’de Akdeniz deyince sadece Antalya’nın aklımıza gelmesi gibi… Yüzmek için elverişli Clearwater Plajı gibi güzel bir deneyimden sonra, Tampa’ya da hakkının verilmesi gerektiğini hissettim. Üstelik Meksika Körfezi’nde suyun Miami plajlarına göre daha ılık olması da bir başka güzelliği… Bu köşe yazısındaki amacım, Florida’daki benzer sahil kentlerindeki atmosfere dair az da olsa fikir verebilmek, Florida’yı ziyaret edeceklere ise naçizane bir öneri sunmaktı. Klişelerden kurtulmak için, aklımıza yerleşmiş Florida olgusunu az da olsa değiştirmek istedim. Seyahat etmek isteyenlere ilham verebilmiş olmak dileğiyle… Şimdi Google’a gidip “Florida sunset” yazıp, resimlerin tadını çıkartabilirsiniz.

Yorumlar (7)

+ Yorum Yaz