Güney YILMAZ

Güney YILMAZ

METROPOL ŞEHRİN GETİRDİKLERİ

Gaziantep öyle bir büyüme yaşıyor ki bu hıza kimse yetişemiyor.  Tabi ki bu büyüme olumlu yönlerinin yanında sıkıntılarını da beraberinde getiriyor.

 

Bu sıkıntıları madde madde yazsak her halde bu köşe gibi çok sayıda köşe yazmamız gerekecek.
Bu noktadan çıkışla Gaziantep’te öyle bir nüfus yaşıyor ki (Suriyeli vatandaşlar da dahil) TÜİK’in bile yaklaşık rakam vereceğine inanmıyorum.

 

 

Nüfus sirkülasyonu  öylesine arttı ki inşaatçılar konut yetiştiremiyor. Hal böyle olunca kiralarda (ev sahipleri tarafından şişiriliyor)  otomatikman tavan yaptı. 

 

Fakat giderek büyüyen bu sorunun mutlaka önüne geçilmesi gerekiyor.
Suriye’deki tablo dikkate alındığında savaşın kısa sürede bitmeyeceği aşikarken,  bu kentin yönetenlerin bu durumu olayın akışına bırakmamaları gerekiyor.

 

Öğrencilerden başlayan kira isyanı giderek büyüyor. Mağdurların sayısı artmadan bu konunun çözülmesi gerekenler noktasında  ‘aciliyet’ sınıfına alınması gerekir.  
Öyle ki bu gidişle Gaziantep  yaşanabilir bir kent olmaktan çıkacak. Keza bu da tartışma götürür bir konu.    
 

 

 

ANLAYANA SİMİT HESABI
 

 

5 kişilik bir aile günde 3 öğün yese,  simidin tanesi 1 liradan 15 lira, yanında birer bardak çay içse, tanesi 50 kuruştan 7.5 lira.

Ay hesabına vurduğunda günde 22.5 liradan 30 gün 675 lira eder.
Net asgari ücret net 846 lira (asgari geçim indirimi dahil)  olduğuna göre bu ailenin artık geri kalan para ile nasıl yaşayacağını  matematik problemi olarak sorsanız her halde çözüme ulaşacak bir formül bulamayız gibi.  (Özellikle ev sahiplerine duyurulur)
 

 

 

TRAFİK KÜLTÜRÜ

 

Gelişmiş ülke sınıfında bir ülkeye, hatta yanı başınızdaki Kuzey Kıbrıs’a gidin ilk şaşıracağınız şey mutlaka oradaki trafik kültürüdür.

Yaya olarak yola adımınızı atın trafik ne kadar sıkışık olursa olsun sürücüler anında size yol verir.
Acaba tesadüf mü deseniz yanılırsınız yüzde yüze yakını öyledir. Acele işi olan insan bile arabasıyla durarak geç kalacağını bilerek yol verir.

 

 

Kendinizi başka bir dünyaya gelmiş gibi hissedersiniz.  Fakat dönüşte bunu sakın Gaziantep’te denemeyin. Sakat kalma oranınız oldukça büyük.

Bu yüzden ulaşım ile ilgili ne kadar çalışma yapılırsa yapılsın trafik kültürünün unutulmaması gerekir.

 

 

KART 27’DEKİ SORUN

 

Toplu taşımada kart sistemine geçen Gaziantep  önemli bir mesafe kat etti. Cesaret gerektiren bu uygulamanın tabi ki sancıları yaşanmıyor değil.  

 

En önemlisi kart dolum merkezlerinin kentte oranla  yetersizliği. Bu uygulama ile kart dolum merkez ağının mutlaka  arttırılması gerekiyor.  

 

Belli merkezlerde dolum yerlerinin olması bu sorunu çözeceğine inanmıyorum.  Kolaylık  olsun denen bu sistem halka eziyete dönmesin.

 

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz