Cihat ÖZTÜRK

Cihat ÖZTÜRK

MEYDANLAR BOŞ, YA ARKA SOKAKLAR?

Tekrar uygulamaya konulan hafta sonu kısıtlamaların ilkini geride bıraktık!

Gaziantep’te her zaman olduğu gibi meydanlar boş kaldı.

Meydanların boş kalması tabi doğal bir süreç.

Maalesef arka sokaklar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Bilenler bilir Karşıyaka, Çıksorut, 29 Ekim, Hacıbaba, Yazıcık ve Bekirbey Mahallelerinde, gündelik yaşam olduğu gibi devam ediyor.

Bu saydığım mahallerin dışında kalan çoğu mahallede de durumun farklı olduğunu düşünmüyorum.

Gözlemlerim şunlar, kapısının önünde arabasını yıkayan mı dersiniz, komşularıyla sohbete tutuşan mı, birbirini kovalayan çocuklar mı dersiniz gündelik rutin hayat olduğu gibi devam ediyor buralarda.

Yasak bunun neresinde anlamış değilim.

Şunu anlayabiliyorum müstakil evlerde yaşam zor, kırsal kesimde yaşayan insanların nefes almaya ihtiyacı var, asgari ücretle geçinen insanların sorunu çok ama ortada yadsıyamayacağımız salgın diye bir gerçeklik de var.

Günlük hayat buralarda bu şekilde devam edecekse o zaman bunun adı neden yasak?

Şehrin meydanlarında istersen 100 kişi yürüsün, temiz havada kime ne bulaşabilir? Ağızdan çıkan nefes açık alanda havada kalacak değil ya!

Ama ara ve arka sokaklarda buna şehrin her yeri de dahil ağız ağıza yaşam devam edecekse tekrarlıyorum yasak bunun neresinde?

Tam teşekküllü bir kapanma ve denetim olmayacaksa maskeli yaşamdan bıkmış ve hala maske takmayı öğrenmemiş, ısrarla kurallar karşısında her şeyi tersten yapan kitleler kendi başına kurallara uyar mı?

Sanmıyorum.

Uzun lafın kısası meydanlar boş evet ya arka sokaklar?

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz