Eğitimci Dilek Özdemir

Eğitimci Dilek Özdemir

MUTLULUĞUN MADDİYAT İLE BİR İLGİSİ YOK

Para, dünyayı yönetirken hata yapmamak zordur.

Herkesin, her şeyden önce mutlu olmasını temenni ederek yaşamalı ki, bu da duygusal eğitim ve değerler açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

Gerçek mutluluk; sevgi, paylaşılan deneyimler, aşk ve anlayış yolu ile sağlandığından dolayı, elde edecekleri mükafatın çok da uzak olmadığını anlamaları adına, çocuklarımıza ellerinden gelenin en iyisini yapmaları hususunda yardımcı olmalıyız.

Aşağıda sizler için, küçük yaşlardan itibaren öğrenmeyi teşvik eden birkaç basit fikir hazırladım:

1. Bir sokak hazinesi kutusu hazırlayın

Çocuğunuz ile beraber, caddelerde, parklarda veya ormanda yürüyüş yaparken, önünüze çıkan şeylerle doldurabileceğiniz bir kutu hazırlamaya çalışın. Buradaki fikir, çocuğunuzun dikkatini çeken çubukları, taşları, çam kozalarını ve plastik parçalar toplayabilecekleri bir yere sahip olmaktır.

Bu sayede çocuklarınızın hem duyu, hem de bilişsel düzeylerinde gelişim sağlanacaktır. El işleri yapabilir, hikayeler uydurabilir, oyunlar icat edebilir ve bu örnekler çoğaltılabilir. Bunlar, bir adım mesafede var olan lükslerdir.

2. Onlara bir hediye verdiğinizde, el yapımı olduğundan emin olun

Artık istediğimizi alabilmek için bir mağazaya gitmeye o kadar çok alıştık ki,  bir kartpostal veya doğum günü kartı göndermemize bile artık gerek kalmamaktadır. Sanat ve zanaat, materyalist eğilimlerimizin de ötesine geçmemize, her zaman şükran ve mutlulukla çaba harcamamıza yardımcı olur.

3. Eşyalarınızı kişiselleştirin

Sahip olduğunuz eşyalarda size ait bir iz olması, her şeyinizin eşsiz ve değiştirilemez olmasını sağlar. Yani, eğer çocuğunuz bir oyuncağı kırarsa, onu yerine aldığınız şey, eskinin gibi asla olamaz.

Çaba sarf etmenin önemini anlatan maddeler

Çocukların ödüller “kazanması” gerekir. Sadece satın almak için satın almak ya da sadece vermek için vermek değildir mesele. Siz onları seviyorsunuz, onlarda istiyor ya da öyle hissettiniz diye böyle olmamalı. Maddiyatların ötesinde her zaman için olumlu bir anlam olmalıdır.

Kendiniz örnek teşkil edin. Eğer çocuğunuz, en başta sizin ne kadar çabaladığınızı görürse, onu yapmak için daha hevesli olacaktır.

Çocuklarınızın kendilerini iyi hissetmelerini sağlayın ve çabalarını ödüllendirin. Onların azmini teşvik edin ve her ufak başarıya önem verin. Onların çok çaba sarf etmelerini gerektiren her küçük kararı ne kadar önemli olduğunu vurgulamalıyız.

Her gün, bu kavramı daha net hale getiren durumlara işaret edin. Onlara, anlamaları gereken değerleri, bir rehber olarak olabildiğince basitleştirerek anlatın; çünkü bu değerlerle tanımlanan ve bunlara dahil olan duygular, kendi kendine öğrenme yolunda onlara yardımcı olacaktır.

Her zaman için hikayeleri birbirine katmak faydalıdır. Çünkü, öğrendikleri değerlerin ve fikirlerin canlı canlı uygulandığını görmek ve duymak çocuklar için çok yararlı araçlardır.

Unutmayın ki elimizde olanlardan memnun değilsek, ihtiyaç duyduğumuz şeyden de memnun olmayacağız. Gerçek değer ve en iyi ödül özümüzden gelir ve kalplerimizin dolabında korunur.

Çocuklar kendilerini mutlu eden, eğlendiren ve kendilerine destek veren her şeyden memnuniyet duyar. .

Başarılı nesil sevgi dolu ailenin yansıyan yüzüdür.

Aynalarda güzellikler yansıtmayı Allah cümlemize nasip etsin duasıyla Umutla Kalın

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz