A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

NE OLACAK BU GAZİANTEP EKONOMİSİ’NİN HALİ

Önce merkezi Irak Hükümeti’nin Kuzey Irak’a para yardımını kesmesi ve ticaretin sekteye uğramasıyla şoka uğrayan Gaziantep Sanayisi daha sonra Suriye iç savaşı, bozulan Türkiye Rusya ilişkileri derken birçok pazarını kaybetti. Türk dış politikası ihracatçıları zora sokmuşken son iki yıl içerisindeki 3 seçim herkesi bekle gör politikası izlemeye mecbur kıldı. Bu beklemeler yeni yatırımları sekteye uğrattı.

Oysa ki Organize’de 4. Bölge bitti derken Polateli organize sanayisi yatırım yapmaya teşebbüs eden sanayicilerin imdadına yetişmiş herkes daha büyük yatırımlar yapmayı düşünmüştü.

Dış piyasadaki olumsuzluğa ve İç piyasadaki çalkantılı günlere göğüs geren sanayiciler bu kez bankaların kredi hesaplarını geri çağırmasıyla şoka uğrayıp birer birer iflas bayrağını çekmeye başladı. Hükümetin ve ortak aklın çabasıyla banka krizi de atlatıldı derken hiç yaşanmaması gereken 15 Temmuz gecesi herkesi şok etti. Sanayiciler yine bir bekleyişe yelken açtı.

Peki şimdi ne olacak? Son 5 yılda bir sürü krizi atlatmaya çalışan Gaziantep sanayisi bunun da üstesinden gelebilecek mi? Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Halkın sahip çıktığı canlarını seve seve feda ettiği devletten bu konuda acil bir ekonomik paket bekleniyor. Bu paket sadece borçların taksitlendirilmesi veya ötelenmesi olmamalı. Aynı zamanda ekonomiyi canlandıracak önlemler alınması da gerekiyor.

İlk başta kayyum atanan şirketlerin iyi yönetilmesi ve hiçbir suça karışmamış personelin korunması çok önemli. Daha sonra ihracat yapan firmalara ekonomik kolaylıklar sağlanması gerekiyor. Zira silahla darbe yapmaya çalışan güçlerin bundan sonra ekonomik ve terör konusunda çaba sarf etmeleri kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu yüzden ülke olarak güçlü bir ekonomiye ihtiyacımız var.

Gaziantep, Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan şehirlerden bir tanesi. Kale altında nohut dürümü satan esnaf da inşaatta çalışan sıvacı da bu şehrin ekonomik halkalarından biri. Özellikle Organize Sanayi Bölgesi’nde oluşabilecek bir çözülme tüm şehri etkiler.

Türkiye’de gündem her gün değişiyor ama hiç bu kadar hareketli olmamıştı. Bir an önce ekonomi ve eğitimin ön plana alınması gerekiyor. Bu ikisi ne kadar iyiyse güçlü bir ülkeden o zaman bahsedebiliriz.

 

        

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz