A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

NE YİYECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK!

            Uzmanlar yıllarca deneyler yapıyor, araştırıyor, inceliyor ve açıklama yapıyorlar. Bunu yemeyin, şunu haftada en az iki kere yiyin. Onun sapını, ötekinin çöpünü bilmemneyin çekirdeğini atlamayın. Ana haberlerde, sabah kuşaklarında, sağlık programlarında günlerce araştırma sonuçları detaylı analiz ediliyor.

Ertesi günü aktarlarda satış patlaması oluyor. 100 gr kiraz sapı 150 gr siyah üzüm çekirdeği,  bir demet maydanoz sapı vs, listeler uzayıp gidiyor.

            Aradan geçen 3-5 yıl sonra yeni bir araştırma; duruuuuuun! Bu çöp ile bu sap şu hastalığa neden oluyor. Haydaaaaaaa! Bu kadar yıl yediklerimizi nasıl çıkarsak diye düşünmeye başlıyoruz. Tabi onun da telafisi başaka bir bitkinin kabuğu olarak karşımıza çıkıyor.

            80 li yıllarda kendi şehrimizde, tarlamızda yetiştirdiğimiz zeytinyağı zararlı olduğunu, yerine ayçiçeği ve mısırözü yağı yiyelim diye kampanyalar başlamıştı. Kendi zeytinyağlarımızı satıp yerine marketten rafineri edilmiş, açık sarı bizi gerektiğinde bulutlara yükselten yağlar almaya başladık.

2000 li yılların başına geldik uzmanlar yine açıklama yaptı. Vücuda en uyumlu, hazmı kolay, en sağlıklı yağ zeytinyağı dediler. Bu kez de doğal zetinyağımızın içine pamukyağı koyup satılmaya başlandı.

Bu kez Amerikalı pazarlama uzmanları açıklama yaptı: mısırözü ve ayçiçeği yağı ile ilgili çıkan sağlık haberlerinin arkasında Amerika’nın elinde bulunan fazla mısır ve ayçiçeği çekirdeğinin bulunmasıymış. Stok eridi yağlar sağlıksız oldu.

            Son yıllarda yeni trend brokoli idi. Yıllar önce görsek ne olduğunu bilmeyeceğimiz brokoli kanserin bir numaralı düşmanı oldu. Tabi sofralarımızda hemen yerini aldı. Hem de haftada 2 gün mutlaka yenecekler listesinde.

            1 ay önce yine Amerikalı uzmanlar açıkladı; brokoli kanseri tetikleyebilir. Şu an itibariyle yerine bir şey eklenmedi. Biz de haftanın 2 gününü tabağımızın bir yanını boş olarak geçiriyoruz. En kısa zamanda eklenir inşallah da biz de karnımızı tam olarak doyuralım. Gerçi brokolinin de tam karın doyurduğu söyleyemeyiz ya.

            Bazı besinler de tam tersi aklanmaya başlandı. Kolesterolün bir numaralı düşmanlarından yumurtanın aslında kolesterole iyi geldiği saptandı. Yıllarca yemediğimiz ne yapacağımızı bilmediğimiz kuyruk yağı, iç yağı şimdilerde doktorların ağzından düşmüyor.

            Gelelim beyaz ete. Çok aşina olduğumuz doktor;’beyaz et ye’ dedi cümlesi de tarihe karışacakmış gibi geliyor. Zira şu an soframıza gelen tavuk tam tamına 17 günde yetişiyormuş.

Her 1.75 kg yem tavuk görünümünde 1 kg et olarak karşımıza çıkıyor. Yani markette satılan tavukların hiçbiri kart değil. Ama köy tavuklarının yetişme süresine bakarsak bu tavuklara civciv diyebiliriz. Tavuk çiftlikleri o kadar dar ki 17 gün yaşayan tavuğun kımıldama şansı yok kımıldarsa zaten kemikleri kırılıyormuş.

            Yumurtada ise durum biraz daha karışık.Yıllardır marketlerden koli koli aldığımız yumurtalarda kansere neden olan madde, köy yumurtalarında ise kanseri önleyici madde varmış.  

            Alacağımız yumurtanın sağlıklı ve mutlu tavuklar tarafından yapılmalıymış. Tavuğun yumurtayı doğururken çıkardığı sesi duyduysanız pek mutlu bir hali olmadığını da görmüşsünüzdür. Umarım sosyal hayatlarında mutludurlar.

             Et hormonlu, tavuk mutsuz, , meyve ilaçlı, yağ kansorojen, sebze seradan, su damacanadan, sucuk kanattan, baklava glikozdan. Kala kala ne kaldı

Tam kuru ekmek yiyeyim hepsinden iyi diyecektim; Başbakan R Tayip Erdoğan açıklama yaptı. Beyaz ekmek yemeyin.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz