Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

Odalarda seçim günü

Gaziantep’te Oda seçimlerinin öncesindeki hareketliliği günlerdir izliyoruz, görüyoruz, takip ediyoruz.

Özellikle Ticaret Odası’nda Meclis Üyeliği ve Komite seçimleri için öylesine bir yarış hali var ki, sormayın gitsin!..

Nihayet, seçimlerin önemli bir ayağı bugün tamamlanacak ta, şükür kurtulacağız!

Bir yerde hareketlilik olması, hatta rekabet olması iyidir. Ama bu rekabetin adı bir noktadan sonra, incitmeye, kırmaya-dökmeye hatta bel altına gidiyorsa, bunun adı seçim değil, başka bir şeydir.

Ticaret Odası’nda temsilci olacaksanız, ticaretin kurallarını bilmek yetmez, önce ticaret ahlakını öğrenmeniz gerekiyor!..

Seçilebilmek için “her şey mübah” mantığıyla hareket edenler, “ben seçileyim de ne olursa olsun” diyenler, sadece kendilerine değil, yönetmeye talip oldukları kuruma da zarar verdiklerinin farkında değiller sanırım, hatırlatmak isterim.

Çok iyi biliyorum ki, bu seçim sürecinde, bilgi kirliliğinden iftiralardan herkes bıktı usandı!.. Ve eminim ki sağduyu sahibi herkes “şu seçim bitse de kurtulsak” diye düşünüyor.

Odayı yönetmeye talip olanlar, bel altı söylemler üreteceklerine, göreve geldiklerinde Oda’yı nasıl yöneteceklerini anlatsalar, inanın daha fazla prim yaparlar.

Demem o ki, Gaziantep Ticaret Odası’nda seçim süreci başından beri sağlıklı olarak yürümedi. Sonuç ne olursa olsun, ticaret şehri Gaziantep iyi bir sınav veremedi.

Üzülerek söylüyorum ki, seçim sonrasındaki süreçte, kaybedenler kırgın ve kızgın olarak kalacağı için, bunun Ticaret Odası’nın icraatlarına yansıması da farklı olacak.

Umarım yanılırım!.. 

KİTAP OKURKEN POZ VERENLER!..

Geçtiğimiz hafta Kütüphane Haftası kutlamaları vardı kentte!..

En az kitabın satıldığı, en az gazete tirajının elde edildiği bu şehirde, herkes eline kitabı aldı poz verdi!.. Yanında da göstermelik mesajlar!..

Kitap okumanın önemi anlatıldı. Ve dün dünde kaldı, bu hafta her şey unutuldu gitti!

Ne olur sanki, önemli gün ve haftaları sadece yılda bir kez hatırlamak yerine, fiiliyata döksek!.. Yapmacık pozlarla elimize aldığımız o kitapları gerçekten okuyabilsek!..

O fotoğraflar sırıtıyor ve sizlerde çok komik oluyorsunuz beyler!..

Hem de çok komik!..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz