Dyt. Nedime Nur Karacan

Dyt. Nedime Nur Karacan

Okul çağı çocuklarda beslenme

Merhaba sevgili okurlar, bugün sizlere okul çağındaki çocukların nasıl beslenmesi gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Anne ve babaların en değerlileri çocuklarıdır. Onları sağlıkla büyütüp yetiştirmek, hayata güzel bir şekilde hazırlamak isterler. Ayrıca çocuklar okula başladığı gün ebeveynleri bir telaş ve heyecan sarar. Onların derslerinde başarılı olmasını isterler. İşte bu noktada yine en önemli faktörlerden biri sağlıklı beslenme. Sağlıklı beslenme; çocuklarda derse odaklanma, anlatılanı anlama ve soru çözme yeteneği açısından çok önemlidir. Şimdi sizlere vereceğim birkaç tavsiye ile çocuklarınızın daha sağlıklı beslenip derslerinde daha aktif ve başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

-Kahvaltı: “Çocuklar için en önemli öğün diyebiliriz. Gece boyunca uyku sürecinde çocuklarınızın kan şekerinde düşüşler meydana gelebiliyor. Bu yüzden en büyük görev kahvaltıya düşüyor. Kahvaltıda mutlaka iyi kalite protein kaynağı yumurta olmalı. Eğer çocuğunuz erken saatte yumurta yemek istemezse ya da sevmezse gün aşırı da yedirebilirsiniz. Ama yumurtayı seviyorsa her gün bir adet yemesini sağlayın. Kahvaltı sofrasında sebze, meyve, domates, salatalık, yeşillik ve biber bulundurun. Bu besinleri tüketmeyi alışkanlık haline getirsinler. Çok kuvvetli bir C vitamini kaynağı olan biberi sevmeleri için siz de onunla birlikte yiyin ve çocuğunuzla birlikte bağışıklığınızı güçlendirin. Ayrıca kahvaltı sofrasına mutlaka birlikte oturun. Unutmayın siz çocuğunuz için bir rol modelsiniz.”

-Ara öğün:Çocuklarınıza öğle yemeğinden önce yiyebilecekleri sağlıklı bir ara öğün hazırlayın. Okulda abur cubur yiyerek sağlıksız beslenmelerini önleyin. Taze meyve ve sebzelerle hazırlayacağınız bir ara öğün ile hem bağırsaklarını besleyin hem de bilişsel fonksiyonlarını destekleyin. Yağlı tohumlardan çiğ fındık, badem ya da ceviz tüketerek beyinlerini beslemelerini sağlayın. Çikolata ya da diğer paketli gıdalar yerine daha sağlıklı alternatifler tüketmelerini sağlayın. Örneğin evde tam buğday unu, kuru meyveler ve yulaf gibi sağlıklı besinlerle yapacağınız kek ve kurabiyeleri ara öğünlerinde tüketmelerini sağlayın.

-Ana yemekler:”Çocuğunuzun öğünlerini planlayın. Okulun yemekhanesindeki menülere göre öğün planlaması yapın. Okulda öğle yemeğinde protein ve karbonhidrat içeriği yüksek yemekler oluyor. Siz de akşam bu tarzda yemekler yaptığınızda vücutta yağ depolanması ve obezite riski artabiliyor. Bu nedenle okuldan aylık menülerin çıktısını alıp çocuğunuzun öğlen ne yediğini takip edin. Akşam yemeklerinizi ona göre ayarlayın. Öğlen et yediyse akşam sebze yemeği yedirin. Haftada 2 gün balık günü ilan edin. Kırmızı et tüketimi haftada 2 günü geçmesin. Beyaz et olarak balık ya da tavuk eti tercih edebilirsiniz. Günde 3-4 porsiyon süt-yoğurt tüketmelerini sağlayın. Kefir içme alışkanlığı kazandırın. Gün içerisinde bir ara öğünde kefir içmeleri bağırsak sağlığı için olumlu olacaktır. Kefirin ekşi tadını sevmezlerse içerisine taze meyve ekleyebilirsiniz.”

-Minik notlar: “Çocuğunuzun beslenme çantasına koyacağınız minik notlar sayesinde onlara besinleri sevdirip kolayca tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin “bu kutu sütü içtiğin zaman içerisindeki kalsiyumla kemiklerini güçlendireceksin”gibi.

Bu süreçte beslenmeyle ilgili ne öğretirseniz ilerde kendi yaşantısı ve ailesinde düzenli ve kalıcı bir beslenme alışkanlığı kazandırmış olacaksınız. Bu yüzden besinlere olan ilgisini arttırın. Mutfakta çocuğunuzla birlikte daha çok vakit geçirmeye çalıkşın. Birlikte sağlıklı pastalar, kekler, kurabiyeler yapıp onu mutlu edin. Her besinin bir faydası olduğundan, büyüme ve gelişme çağında kendisi için çok önemli olduğundan söz edin. Abur cubur tüketiminin büyüme ve gelişmeyi ne kadar olumsuz etkilediğinden bahsedip o tarz yiyeceklerden uzak durması gerektiğini anlatın. Çocuğunuz için bir rol model olduğunuzu, her davranışında sizi örnek aldığını unutmayın. Her öğünde sofraya çocuğunuzla birlikte oturup aile olarak yemek yemenin keyfini çıkarın.

Haftaya görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın..

İnstagram:@dytnurkaracan

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz