Demet Erik

Demet Erik

Okul çağı çocuklarında beslenme

Okul çağı dönemi (6-12 yaş) dediğimiz bu dönemde büyüme ve gelişmenin en yüksek, bedensel ve zihinsel gelişimin optimal düzeyde sağlanması için yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşımaktadır.

Yeterli ve dengeli beslenme yaşam boyu beslenme alışkanlıkları sağlamak için sağlıklı yaşamın anahtarıdır.

Bu dönemde en sık karşılaşılan sağlık sorunları kilo problemleri(obezite, zayıflık), demir eksikliği, diş çürükleri, vitamin ve mineral eksikliğidir.

Bu yaş grubundaki çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için 4 besin grubundan her gün tüketmesi gerektiği ürünler;

  • Süt ve süt ürünleri
  • Et ve kurubaklagil
  • Tahıl grubu
  • Sebze ve meyve grubu

Süt grubunda yer alan süt, yoğurt içerdiği yüksek protein, kalsiyum, fosfor içeriği sayesinde diş sağlığı, kas ve kemik gelişimi, doku onarımı,beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Günde 2 su bardağı süt ,1 kase yoğurt, 1 ince dilim peynir (30 gr) günlük ihtiyacını karşılamaktadır.

Et grubunda yer alan et, tavuk, kurubaklagil hayvansal protein,B vitamini ve mineral içerir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için günde 2-3 porsiyon et, tavuk, balık 1 adet yumurta, haftada 2-3 kez kurubaklagil tüketilmelidir.

Beslenmenizde yağlı tohumlara (ceviz,fındık,badem) yer verin. Beyin gelişimi için yararlı omega 3 içeren cevizi günde 2-3 adet tüketin.

Ekmek ve tahıl grubu yüksek oranda B vitamini, posa ve demir içerir. Temel enerji kaynağıdır. Günde 5-6 porsiyon tüketilmelidir. Tercihimizi tam tahıllı ürünlerden yana kullanın.

Sebze ve meyvelerin içerdiği beta-karoten, fitokimyasal, vitamin, lif sayesinde vücut direncini arttırır, sindirim sisteminin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Günde 5 porsiyon meyve sebze tüketilmelidir. Meyve suyu yerine meyvenin kendisi tercih edilmeli, vitamin ve minerallerden daha fazla yararlanması sağlanmalıdır.

Okul çağı çocuklarında mutlaka kahvaltı alışkanlığını kazandırın.

Kahvaltı bütün gece süren açlık sonrası alınan ilk öğün olmasının yanında, gerek zihinsel gelişimi gerekse okul başarısını olumlu yönde etkilemektedir.

Çocuğunuza kahvaltının günün en önemli öğünü oldugunu anlatın. Çocuklarınıza 3 ana , 3 ara öğün yaptırın.

Çocukların beslenme çantasında ara öğün bulundurun. Bu da ana öğüne kadar çok acıkmasını önler, daha az yemesini sağlar.

Ayran, süt, meyve ,kuru meyveler,ev yapımı yulaflı kurubiyeler, kuru meyveli kekler tercih edilebilir. Okulda okul yemekleri yemesini sağlayın.Hazır ürünlerden, kızartma ve nişastalı besinlerden uzak tutun.Beslenme çantasında hazırladığınız sandviçlerde yumurta,peynir ,köfte gibi protein bakımından zengin besinlerin yanında sebze ve meyve bulundurun.

Beslenme çantasında şekerli meyve suları, asitli içecekler yerine ayran, süt bulundurun.

Bu yaş grubundaki çocukların beslenme alışkanlığını ebeveynleri ve arkadaşları önemli derecede etkiler.

Bebeklik döneminden itibaren ebeveynler çocukların kendileriyle vakit geçirmelerini alışanlık haline getirmeli ,sağlıklı beslenme konusunda da bilinçli olunmalı, onlara örnek olunmalıdır.

Yemek yemeyi sevmeyen çocuklara değişik tatlar ve farklı lezzetler denenmelidir.

Onların yemeklerini zevkli hale getirmek için renkli sunumlar yapılmalıdır.

Onları zorlamadan farklı alternatifler sunarak severek yemeleri sağlanmalıdır.Çocukların ilgisini çekecek sofralar hazırlanmalı,renkli tabaklarla eğlenceli sunumlar gerçekleştirilmelidir. Çocukların kendi kendilerine yemelerine, besinleri tanıyıp öğrenmesine izin verilmeli, özgüven kazanmalarını sağlamalıdır.

Çocukları suçlamamalı,empati kurmaya çalışmalılar.

Ona karşı tavırları daha ılımlı olmalı ve aşamadıkları durumlarda bir uzmandan yardım almalılar.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz