Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

ÖLDÜREN DEPREM DEĞİL, HALA ANLAMADINIZ MI?

Depremle ilgili sayısız yazı yazdım bugüne kadar… Benim yazmam önemli değil. En önemlisi, bu konunun uzmanları, profesörler, jeoloji mühendisleri yıllarca uyardı durdu.

Yapmayın, etmeyin diye ama, siyasiler maalesef, depremle ilgili yapılacak masrafları hep fuzuli bir masraf kapısı olarak gördü.

Siz bakmayın şimdi siyasilerin çıkıp ta “yaraları saracağız” dediklerine… Asıl büyük yaraları açanlar onlar. Çünkü, onlar bugüne kadar, olası depremlerde can kayıplarının önlenmesi adına, asli görevlerini yerine getirmediler maalesef!

Depremle ilgili ev ödevini yapmayan bir ülkeyiz biz!..

İşte size ispatı!..

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) verilerine göre 2020 yılında dünyada 6 ve üzeri büyüklükte toplam 105 deprem meydana geldi. Bunların 9 tanesi 7 ve üzeri. USGS, İzmir'de son meydana gelen depremi de 7.0 büyüklüğünde tescil etti.

Alaska, Jamaika, Rusya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine ve Türkiye'de meydana gelen 7 ve üzeri depremlerin sadece 3'ünde ölüm meydana geldi.

Meksika'daki 7.4'lük depremde 10, Papua Yeni Gine'de 7.0 büyüklüğündeki depremde sadece 1 kişi yaşamını yitirdi. İzmir'de ise ölen canların sayısı 110'u buldu.

Tüm dünyada 2020 yılında meydana gelen 10 ve üzeri kişinin öldüğü 4 depremden ikisi Türkiye'de yaşandı.

Bu ne demek anlıyorsunuz değil mi?

Çok üzülerek söylüyorum. Bu büyüklükteki bir deprem, Meksika, Rusya veya Japonya topraklarında meydana gelmiş olsaydı, can kaybı bir elin parmaklarını geçmeyecekti, şu yukarda verdiğim verilere göre…

Tedbirini alan ülkeler, vatandaşının canını, malını korumayı asli görev kabul ederken, biz hala imar affını, dere yataklarına yapılan binalarını konuşuyor, imar tadilatlarıyla uğraşıyoruz.

Çok acı…

Depremin değil de ihmallerin öldürdüğünü kabul etmediğimiz sürece, yaşadığımız her depremde, mucizeleri beklemekten başka bir şey gelmeyecek elimizden maalesef!..


Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz