Gülşah SERT

Gülşah SERT

ÖNEMLİ BİR ADIM

Beklenen açıklama Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den geldi.
Şahin, ‘Kendi vatandaşlarının yaşam kalitesinin etkilendiği’ gerekçesiyle ‘Sosyal desteğe ihtiyaç duyan veya kent yaşam kültürüne adapte olamayan Suriyelilerin, İslahiye’de kurulacak 20 bin kişi kapasiteli çadır kente yerleştirileceğini’ açıkladı.

 

Bizim ilk etapta beklediğimiz adım tam da buydu. Kentin yaşam kültürüne uymayan Suriyelilere yönelik çözüm bulunması ve çalışmayan, üretmeyen Suriyeli gençlerin ekonomiye katkı sağlamalarıydı. Bu anlamda önemli bir adım atıldı.


Şehir merkezinde yaşayan bir şekilde başkalarına bağımlı bir şekilde hayatını sürdüren ya da sürdüremeyen Suriyelilerin çadır kentlere yerleştirilmesiyle vatandaşların şikâyetleri bir nebze de olsa azalacaktır.

 

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da Fatma Şahin’in Suriyelilerin Gaziantep’e ve belediyeye maddi anlamda büyük yük getirdiğine yönelik feryadıydı. İçişleri Bakanlığından kaynak talebinde bulunan Şahin’in feryadına bir an önce kulak verilmeli.  Zira Gaziantep’in ne zamana kadar böyle bir yükün altından tek başına kalkacağı kestirmek çok zor.
 

 

GAZİANTEP’E CANSUYU

 

İnsanlar yanılabilir…
Her ne kadar Başkan Fatma Şahin’in kendi kadrosuyla çalışmak istemesini doğal karşılasam da yine de dışarıdan bir müdür getirmesini bir hayli yadırgamıştım.


Yine birçoğumuz gibi “Ne gerek vardı Antep’te müdür olacak vasıflarda kimse kalmadı mı” bile demiştim.

 

Oysa şimdi yanıldığımı fark ettim. Çünkü görevini sadece bulunduğu koltuğu doldurmaktan ibaret sanan pek çok makam mevki sahibinin yanı sıra Başkan Şahin tarafından Büyükşehir Belediyesi GASKİ Genel Müdürlüğüne getirilen Hüseyin Sönmezler’in bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum.

 

Daha önce İller Bankası Gaziantep Müdürlüğü yapan ardından da Adana İl Bank Bölge Müdürlüğüne atanan Hüseyin Sönmezler, göreve başlayalı çok kısa bir süre olmasına rağmen bölgeyi ve bölgenin şartlarını iyi bilmesinin avantajıyla çok önemli bir projeye start vermenin haklı gururunu yaşıyor.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na sunulan proje hayata geçtiğinde Gaziantep ileride hem su sıkıntısı yaşamayacak hem de yıllardır Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan 6. il olmanın ezikliği ve çaresizliğinden kurtulacak… Ucuz ve maliyetsiz suya kavuşacak.

 

Üstelik Sönmezler, son 40 yılın en kurak dönemini yaşadığımız şu günlerde, Gaziantep’in susuz kalmaması için her türlü önlemi aldıklarını, acil ve önemli sorunlarına yönelik ‘Acil eylem planlarının’ bile hazır olduğunu dile getirdi.

 

Kendisini ziyaretimizde üniversite eğitiminden önce gazetecilik yaptığını da öğrendiğimiz, idealist çalışmalarının yanı sıra beşeri ilişkileri ile de takdir kazanacağına inandığım Sönmezler’in Gaziantep’in geleceğine yönelik çabalarının örnek alınmasını diliyorum.
 

 

TURUNCU OTOBÜSLER

Büyükşehir Belediyesinin sonradan hizmete soktuğu turuncu otobüslerle ilgili şikâyetler hiç de azımsanacak gibi değil.

 

Neden saatlerce durakta heder oluyoruz?
Bu otobüslerin belli bir sefer saati var mı yok mu?
Varsa bu otobüslere neden her gün farklı saatlerde geliyor?
Yoksa da neden yok? 

 

Neden haftanın birkaç günü aynı saatte bindiğimiz otobüse, haftanın diğer birkaç gününde de şoför tarafından  ‘Seferimiz bitti başka otobüse binin’ cevabı alıyor ve bindirilmiyoruz.
Yok mu bu soruna çözüm bulacak birileri?

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz