A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

PARAYLA NAMAZ

İstisnasız her Cuma namazında şal açılıp para toplanıyor. Eskiden büyük toplumsal felaketler, caminin tamiratı ya da yapımı bir türlü bitmeyen camiler için toplanan paraların artık bahanesi kalmadı. Kur’an kursuna deyip geçiveriyorlar.

Bu yardım toplama işi o kadar kanıksanmış ki kimse fark etmiyor bile. Bende 7 yaşındaki oğlum namaz çıkışında ‘baba biz para vermedik’ diye beni uyarmasıyla farkındalık oluştu. Ben oğluma namazın parasız olduğunu zar zor anlatabildim. O saf düşüncesiyle bana bedava ise neden her hafta para topluyorlar diye itiraz etti. Söyleyecek şey bulamadım.

Diyanet işleri başkanlığı yaklaşık 20 Milyar TL’ye varan bütçesiyle neden hala camilerde her hafta sonu para topluyor? Bu başkanlık çoğu bakanlık bütçesini aşıyor. Peki bu para hala niye yetmiyor?

Mesela Milli Eğitim Bakanlığı her okul çıkışında velilerden niye para toplamıyor? Ya da hastanelerde başhekim neden muayeneden sonra para toplanacaktır, verenden vermeyenden Allah razı olsun demiyor? Siz hiç il tarım Müdürlüğü’nde bağış kutusu gördünüz mü? Ya da elektrik parasını ödemek için çağrı yapan bir maliyeci?

Bu arada toplanan paraların nereye gittiği? Nasıl gittiği ne kadar toplandığı resmi olarak belli değil? Yardım karşısında makbuz kesen yok. Bununla ilgili birçok yolsuzluk kavga haberi basında var. hatta yıllar önce Erzurum’da bu yüzden silahlı bir kavga meydana gelmişti.

Din hepimizin yumuşak karnı. Para lazım deyince veriyoruz. Din adamlarına güveniyoruz. Kulun Allah ile buluşmaya geldiği camilerde parayı araya sıkıştırmak resmen din tüccarlığı. Paranın, makamın hükmünün geçmeyeceği bir ahiret gününe hazırlık için gittiğimiz camilerde para toplanması ne mantıkla açıklanabilir bilmiyorum. Gelin camileri bedava yapalım, içindeki kumbaraları kaldıralım. Eğer bir caminin giderleri para toplanmadan karşılanmıyorsa o cami cemaatine zaten bir katkı yapamamış demektir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz