İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

RAMAZAN VE KORONAVİRÜS

On bir ayın sultanı ramazan ayının ilk günlerindeyiz. Yıl boyunca hiç durmadan çalışan vücut fonksiyonlarımızdan biri olan sindirim sistemine, 30 günlük kısmi mola vermek hem tıbbi hemde dini açıdan yararımıza olacaktır.

Bu yıl ramazan ayının dünya genelinde pandemi ilan edilen koronavirüsle aynı zamana denk gelmesi bize nerede o eski ramazanlar dedirtti. Kalabalık iftar sofralarından, kılınan teravih namazlarından, yapılan davetlerden uzak kalmak, millet olarak alışkın olduğumuz şeyler değil ama salgınla mücadele etmek ve bu mücadeleyi kazanmak söz konusu olunca bu yıl farklı bir ramazan geçirmeyi hepimiz kabul ettik.
Her yılın aksine bu yıl çoğumuz ramazan ayını evimizde geçiriyoruz. Yoğun iş tempoları, çalışma planları bu dönemde askıya alınmış durumda. Bu kimileri için olumlu bir durum olsada, çoğunluk işine gidebilmenin hatta evden çıkabilmenin özleminde.

Ramazan ayında dinlenen sindirim sistemi sayesinde diğer sistem ve organlarımız daha çok çalışmaya başlıyor. Örneğin kan yapımı hızlanıyor, bağışıklık güçleniyor, vücutta birikmiş zararlı maddeler vücuttan atılıyor. Bu bir makineye benzetilebilir. Şöyle ki: seri bağlı bir makineler sisteminde nasıl ki bir makine kapatılınca diğer makinelere düşen enerji miktarı artıyorsa, vücudun da çalışma prensibi buna benzetilebilir.

Yani oruç tutmak, dinimiz gereği emredilen bir amel, dinin diğer bütün emirleri gibi kişiye yarar sağlıyor. Son günlerde koronavirüs salgını nedeniyle arama motorlarında yüzlerce ''Oruç tutmak bağışıklık sistemini etkiler mi?'' araması yapılmış. Yazdıklarımdan da anlayabileceğimiz gibi virüsten korunmak için oruç tutmamak değil de aksine oruç tutmak elimizde güçlü bir kalkan niteliğinde.

Yazımın sonuna gelirken, başta bahsettiğim gibi virüsün ramazan ayına denk gelmesi, adeta oruç tutan insanlara yollanan bir kurtarıcı gibi benzetmesini yaparsam umarım yanılmış olmam. Bu salgının yayılmasında ve ramazan ayının salgına denk gelmesinde ve bu ayda tutulan oruçlarda hayır arayalım.
Sağlıkla kalın.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz