Doç. Dr. Muammer OYTAN

Doç. Dr. Muammer OYTAN

SABIR

Zehirden daha acı derler, ama meyvesi tatlıdır derler. İnsanın karşılaştığı zorluklar karşısında gösterdiği tavırdır birazda. Her insan yaşamı boyunca çeşitli sıkıntılarla karşılaşır. Ama bu şahsa özel değil, herkesin karşılaştığı bir durumdur. Diğerlerinden farkı ona bulmaya çalıştığımız çözüm yoludur. Kimi çabalar, kendini yorar kimi unutmaya çalışır kimi ise sabreder. Bunu bir kaç ayetle açıklayacağım inşAllah.

''Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah'tan yardım isteyin! Çünkü Allah, sabredenlerle beraberdir.'' (Bakara/153)

Şüphesiz Allah(cc) her şeyi gören ve işitendir. Kuran-ı Kerim'de de buyrulduğu üzere Allah sabreden kullarıyla birliktedir. Yaradan Allah'ın(cc) bu mesajı, sabretmek durumunda olan kullara bir müjdedir. Çünkü fâni bir dünyada karşılaşılan sıkıntıyı giderme gücüne tabi ki de sonsuz güç ve kudret sahibi Allah sahiptir. Sabır insanı olgunlaştırır. Hele bir de sabrın sonundaki selameti tadan insan için zorluklar karşısında sabretmek rutin bir hal alır.

İçinde bulunduğumuz şu günlerde halk olarak hepimizin sabra ihtiyacı var. Gerek hastalıktan korunmaya çalışanlar gerek hastalığa yakalananlar gerekse karantina altındaki vatandaşlarımız ellerinden gelen önlemleri aldıktan sonra geriye kalanı Allah'a bırakmalı. Bu döngü hiç bir önlem ve tedbir almadan Allah bizi korur şeklinde değil, gerekeni yaptıktan sonra bundan sonrası Takdir-i İlahi şeklinde olmalı.

Sabır büyük bir nimettir. Öyle ki sabretmeden, düşünmeden hareket eden bir bireyin yanlış bir davranışta bulunma ihtimali yüksektir. Bu demek değildir ki sabredip düşünen insan hata yapmaz. Herkes hata yapabilir ama düşünüp, sabırla bekledikten sonra Allah'ın(cc) gönderdiği ayetine nail olmak tabi ki de kulu kötülüklerden koruyacaktır. Çünkü kainatın yaratıcısı kulunu görür ve onun hakkında en hayırlısını o bilir.

''Olur ki bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.'' (Bakara/216)
Sabırla kalın.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz