Esin KORKUTAN

Esin KORKUTAN

Sadece bir gün benim hayatımı yaşa

Engelli bireyler, hayatlarını sürdürürken birçok sorunla karşılaşmaktadırlar. Avım lerdeki engelli otoparklarını engelsiz vatandaşın kullanması kaldırımlardaki rampa önlerine araç park edilmiş olması gibi gibi gibi birçok örnek Bu sorunların çözümünde ise, hem devlet eliyle, hem de gönüllük esas alınarak, fazlaca pratik çözüm geliştirebilmek ve engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırabilmek mümkündür. Her ne kadar son yıllarda gerek Türkiye’de, gerek batılı ülkelerde engelli bireylerin özel durumlarına dikkat çeken birçok program, afiş, organizasyon gibi etkinlikler hazırlansa da, engelli bireylerin sosyal yaşamda ve topluluklar içindeki sıkıntıları azalmamaktadır. Toplumun dikkati engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılara bir parça çekilebilmiş olsa da, uygulama anlamında kampanyalar sonrası maalesef hayat tersine dönmektedir.

Örneğin, bir döneme damgasını vuran TV programcılarının mavi kapak toplama ve bunun sonucunda tekerlekli sandalyeler alma furyası, çok iyi niyetli ve sonuç odaklı bir kampanya olsa da, takip eden süreçte etkisini yitirmiştir. Engelli bireyler, yeniden kaderleriyle baş başa kalmak zorunda bırakılmışlardır. Görme yetisi olmayan, bireyler, kendileri için özel döşenen kabartılmış kaldırım taşları üzerinde yürüyememektedir. Bu tip engelli yollarının üzerilerinde herhangi bir yapı olmaması gerekirken, birçok yerde bu tip kaldırımlar ve yolların üzerinde korkuluk, otobüs durağı ya da park etmiş araçlar görülmektedir. Yine bir başka düşüncesizlik ise, üst geçitler ya da merdivenle çıkılan her türlü bina, iş yeri gibi alanlarda, tekerlekli sandalye kullanan bireylerin yararlanabileceği ve hareket edebileceği düz rampaların asansörlerin yapılmaması var olanında çalışmaması ya da gerek görülmemesidir.

Tekerlekli sandalye kullanan ve sosyal hayatta yoğun olarak karşılaştığımız engelli vatandaşlarımız için, kimi belediyeler özel yollar yapmış olsa da, Benzer olarak, otobüslere iniş ve binişler için de yardımcı rampaların hazır bulunması gerekmektedir.

Bu anlamda kritik bir söz olan Her sağlıklı insan bir engelli adayıdır cümlesi, akıllardan çıkarılmaması gereken bir önermedir. Ve diyorum ki SADECE BR GÜN ONLARIN HAYATLARINI YAŞAYALIM ancak o zaman onları anlayabileceğimizin kanaatindeyim aksi halde yani Sağlıklı olan bireyler, engelli bireyleri düşünmedikçe ve onlara yardımcı olmadıkça, bu vicdani yara her gün kanamaya devam edecektir. Engellilere karşı anlayış ve hoşgörünün yüksek olduğu Avrupa’da, tüm toplum hizmetleri engelli vatandaşların da rahatlıkla yararlanabileceği şekilde yapılmaktadır. Aynı şekilde, gerek Türkiye de gerekse Gaziantep’te engelli vatandaşlara karşı sorumluluk ve düşünceli olma durumunun artması gerekmektedir. engelsiz vatandaşlar olarak yapabileceğimizin en iyisini yapmalıyız onları anlamak için SADECE BİRGÜN ONLARIN HAYATLARINI YAŞAYALIM işte onları ancak o zaman anlayabileceğimizi düşünüyorum.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz