A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

SAHİBİNDEN SATILIK ŞEHİR

Bir şehir sahibinden nasıl satılır? El birlik olup ancak o şekilde satılır. Gaziantep’te üç beş kuruşu olan herkes bir şeyler satıp almakla meşgul. Şehir öyle bir hale geldi ki tek işle uğraşan parmakla sayılacak kadar az. Şehrin zenginleri arsa alıp satmakla, orta hallisi stüdyo daire işinde, yeni palazlananı araba alım satım işiyle uğraşmakta. Hiç parası olmayan letgoda evindeki eski eşyaları satıp işi büyütmenin peşinde.

Maşallah şehir öyle bir hale geldi ki sadece işiyle uğraşan yok gibi. Eve elektrikçi çağırıyorsun, ceviz lazım mı diyor. Kapıcı ev ekmeği satıyor. Zeytinyağı satan imamdan kalorifer kömürü satan öğretmene herkes ticaretin içinde. Hanım gezmelerinde kataloglar fır dönüyor. Doktoru kafe açmış, polisi oto yıkamacı. Gaziantep’te hemen herkesin telefonunda yüklü olan, en çok kullanılan program sahibinden.com.

Peki neden bu kadar ticaretin içerisindeyiz?

Çünkü yetmiyor. Bize belki çok ama nefsimize az geliyor. Komşunun arabası, iş yerindekinin evi, okuldakinin telefonu bize hep daha çekici geliyor. Hiçbir şey yapmadan şunu aldım şu kadara sattım mantığı bizi uçuruma sürüklüyor. En ufak bir kriz anında batanların ardı arkası kesilmiyor. Hep daha çok, hep daha çabuk olsun düşüncemiz bizi mutlu olmaktan alıkoyuyor.

Bu yüzden 2020 yılında Gaziantep’te açık icra dosyası sayısı 654.000. şu yapıyor ben de yaparım, şu kazanıyor ben de kazanırım diyen koşmuş krediye. Ne borcunu ödeyebilmiş ne de hayallerine kavuşabilmiş. Tüm hayallerin parayla olabileceğine inanan kim varsa düşmüş bir batağın içene yuvarlanıp gidiyor.

TRAFİK ÇİLESİ

​Gaziantep’ te her geçen gün artan trafik çilesi içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Evimiz ile iş yerimiz arasındaki zaman farkı gittikçe artıyor. Belediyelerimiz maşallah her geçen gün farklı bir yerden ödül alsa da kimse trafik için elini taşın altına koymuyor. Trafikte artan araç sayısı her gün çoğalmasına rağmen yollara yeni alternatif yapılmıyor. Bir de trafik ahlakından yoksun sürücüler direksiyon başına geçince iş iyice içinden çıkılmaz bir hale geliyor.

​Belediyeler Türkiye’de ilk, Dünya’da ilk diye yaptığınız ve tanıtımı için dünyanın parasını döktüğünüz projeleri bir yana bırakıp bir an önce bu trafik çilesine bir el atmalı. Gerekiyorsa yine uzmanlar getirip  yeni bir master planı çıkarılmalı. Zira bir önce yapılan master planı vaziyete bakılırsa çöp haline geldi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz