Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

SATIŞ!

Pazardaki fiyatlar ateş pahası malumunuz!..

Pazar tezgahının önünden geçmek ile kuyumcu vitrinin önünden geçmek eşdeğer hale geldi!..

Şu sıralar, filesinin tamamını doldurup evine giden adamın alnından öpmek gerek!..

19 liraya biber, 16 liraya patlıcan, 7 liraya salatalık, 5 liraya domates…

Hangisine dokunsanız eliniz de yanıyor, cebinizde!..

Bu kadar pahalılıktan sonra, hükümetin aldığı Tanzim Satış çadırları kurulması yönündeki kararı da ateşi söndüremedi. Zararına satış  ile esnafla haksız rekabet yapılmasına rağmen hem de!..

Son olarak, alınan bir kararla, yerli üretimin ve çiftçimizin desteklenmesi kapsamında 200 bin ton patates ithalinde gümrük vergisi sıfırlandı.

Bu kararın anlamı şu; 20 Nisan 2019 tarihine kadar 200 bin ton patates sıfır gümrükle ithal edilebilecek.

Karar Resmi Gazete’de yayınlandı… Hayırlı olsun!..

Artık çiftçilerimiz hiç çalışmayacak, üretmeyecek hatta hiç ama hiç yorulmayacak!..

Patates, domates kuyruklarında gününü gün edebilecek.

Ülkemizde zaten et, pirinç, mercimek, soğan ithal!.. Üreticinin tohumu, yemi, samanı da ithal… Bir eksik, bir fazla hiçbir şey fark etmez!..

Peki ama, AB ülkeleri içerisinde, en fazla patates üreten 5. ülke olan Türkiye nasıl oldu da, patates ithal eden ülke halinegeldi?

Yetkililer her ne kadar patates fiyatlarındaki artışın ana sebebini üretimde yaşanan düşüş, iklim değişiklikleri ve hastalık olarak açıklasa da, savaş halindeki Suriye’den bile geçen yıl 4 bin ton patates ithal ettiğimizi göz önünde bulundurursak tarımda kat ettiğimiz mesafe ortada!..

Piyasada sebze ve meyve fiyatlarını düzenleyici önlemler sadece geçici olarak ele alınıyor. Sonuçta da, bize çocuklarımızın en çok sevdiği patates kızartmasını bile ithal ürünlerle yapmak düşüyor!..

İSTİKLAL MARŞI’MIZ

Bundan tam 98 yıl önce, Mehmet Akif’in muhteşem dizeleri ile oluşan İstiklal Marşımız TBMM’de okunarak kabul edilmişti. “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen Mehmet Akif’in aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz