Gülşah SERT

Gülşah SERT

SAYIN ASIM BAŞKANIM

Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma konusunda her ne kadar düzgün işlemese de çok ciddi ve kayda değer hamleler yaptı. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz… Tartışırsınız, tartışmazsınız.

 

Şimdi de raylı sistemin İbrahimli ayağını en kısa sürede ve belirlenen tarihten önce bitirmek için çalışıyor.

 

Neyse… Bu çalışmalar İbrahimli-Güvenevler-Tugay ve hatta Emek mahallelerinde yaşayanların yaşam kalitesinin canına okudu.

 

Her taraf toz, toprak, çirkinlik... Üstüne bir de gerginlik, sinir, stres.

 

Çalışmaların hızını görenler “maşallah ve ya sabır” çekerek bu hizmetin bir an önce bitmesini ve rahata ermeyi bekliyorlar.

 

Sonuçta bu işin biraz ceremesi olacak. Bu cereme çekilecek.

 

Ancak bu muhitlerde yaşayanların çekmek zorunda olmadıkları ve sadece Büyükşehir belediyesindeki ilgili görevlilerin duyarsızlığından ve belki de düşüncesizliğinden kaynaklanan bir cereme var ki işte o isyan ettiriyor.

 

Mevcut toplu taşıma araçları ve hatlarının durumu...

 

Bu bölgedeki raylı sistem inşaatı nedeniyle belediye otobüsleri, halk otobüsleri ve dolmuşların güzergâhları neredeyse haftada 2-3 kez değişiyor. Vatandaş daha değişen güzergâhlara alışmadan yine değişiyor.

 

Var olan durakların büyük kısmı en azından şimdilik işlevsiz hale geldi.

 

Otobüslerin yeni güzergâhları genellikle tali yollar olduğu için durak falan yok tabi. Eski durağı hizalayıp bir yerde bekleseniz bile özellikle belediye otobüsleri durmuyor. “Durak yok” diye yolcu indirmiyor, bindirmiyor.

 

Küçük bir örnek... Duisburg Bulvarının ortasından taa Osmanlı Parkı’nın önüne kadarki 3-4 kilometrelik mesafede belediye otobüsleri hiç durmuyor. Sebep “Durak yok...” İyi de tabi ki durak olmaz. Orası zaten resmi güzergâh değil. Bu meretlerin asıl güzergâhında, o mesafede tam 3 durak var.

 

Yolcularla şoförler sürekli papaz vaziyette. Şoför haklı “Durak harici durma” demişler. Yolcu haklı “Evinden 3 km ileride iniyor.”

 

İyi de bu işin bir yöneteni, yönlendireni ya da düşüneni yok mu?

 

Demek ki yok!

 

O zaman biz yine talebimizi direkt olarak Asım Başkanımıza iletelim. Başka türlü olmuyor çünkü...

 

Sayın başkanım, Tugay bölgesi halkı mağdur durumda. Bir talimat verseniz de şu değişen güzergâhların haritası duraklara asılsa, doğal olarak durak bulunmayan geçici güzergâhlarda otobüslerin nerede duracağı bir şekilde tespit edilse... İlan edilse... Zaten 45 dakika duraklarda beklemekten heder olan vatandaş da bunu öğrense.  

 

Yani bu sabah kalktığımda güzergâhı değiştiği için durağımdan geçmeyecek olan otobüsün nereden geçeceğini telepati ya da tahmin yöntemi ile öğrenemeyeceğime göre, birilerinin bu bilgiyi iptal olan durağa asması lazım değil mi? Olması gereken bu değil mi?

 

Sayın başkanım, görevlendirdiğiniz, yetkilendirdiğiniz, daire başkanı, müdür, şef ettiğiniz kişiler bunu yapmadıklarına göre... Düşünemediklerine ya da umursamadıklarına göre iş yine size kalıyor.

 

“Yahu ben başkanım, bir de bu işlere mi bakacağım” demeyin... Bu görevi yapması ya da düşünmesi gerekenler sizin ekibinizde... Onlar yapmıyorsa ben sizi tanırım... Size söylerim.

 

Durakta kalan ya da durağında inemeyen vatandaş işletmedeki adamlarınıza değil size kızıyor çünkü. Sağolsun Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Daire Başkanı Hüseyin Özdemirli, şikâyetlerimizle birebir ilgileniyor ama bir değil iki değil nereye kadar.

 

Evet, başkanım, şu işe bir el atsanız da raylı sistem inşaatı nedeniyle çile çekmesi gerekenleri zaten sessizce çeken Tugay, İbrahimli, Güvenevler halkı bir de çekmek zorunda olmadığı şeyleri çekmeye devam etmese...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz