Gülşah SERT

Gülşah SERT

SEN NEYMİŞSİN BE GTO

GTO, GTO olalı böyle seçim süreci görmedi.

Aday sayısı üçe çıktı. Aday bol olunca bize de şenlik çıktı.

Biri ‘Değişim’ diyor. Öbürü ‘Neyi değiştireceksin?’ diyor.

Bir başkası da çıkıp “Sadece 1 dönem” diyor...

GTO neden bu kadar önemli ve paylaşılmaz oldu birden bire?

Aslında Anayasa Mahkemesi pişmiş aşa su kattı. Şu yasanın kimyasıyla oynamasa, her şey kendiliğinden ve sessiz sedasız değişecekti.

Şimdi değişse de gürültülü olacak, değişmese de.

GTO’ nun Gaziantep açısından 2 misyonu var. Birisi üyelerini temsil, diğeri Gaziantep’i.

Gaziantep’i temsil konusunda Mehmet Aslan’ın eline kimse su dökemez. Tartışmasız 1 numara. Çoğu kez hepimizin söylemek isteyip de söyleyemediklerini bakanların, vekillerin gözlerinin içine baka baka, ince ince ve bazen de çatır çatır söyledi. Minnettarız.

Üyeleri temsil ve sorunlarına ilaç olma konusunda Mehmet başkanın notu kırık.

Zaten rakipler de buradan vuruyor. Hatta Sayın Teymur, “Mevcut yönetimin birçok soruna çözüm getirdiğini ancak kendi üyelerinin hatırlanması konusunda eksik çalışmalar yapıldığını ve mevcut yönetim tarafından üyelerin sadece seçim döneminde hatırlandığını” iddia ediyor.

Ancak Sayın Teymur Gaziantep’i temsil konusunda ilk açıklamasında kırık not alıyor. “Niye ki” derseniz... Kendisi “Sadece 4 yıl buradayız. Sonra aday değiliz” diyor.

Neden?

Bence 22 yılda sadece bir kez içine girdiğiniz bir yapıya 4 yılda ancak hâkim olursunuz,  tanırsınız. Ciddi ve vizyonel projeleriniz varsa 4 yılda bunlar ancak planların, uygulama aşamasına gelir. 4 yılda Gaziantep’i temsil edeceğiniz, Gaziantep’in haklarını koruyacağınız platformları ancak tanır, kendinizi ancak kabul ettirirsiniz. Bu durumda en faydalı olacağınız ikinci dönemi kullanmamış olursunuz.

Yani 4 yıl söylemi popülizm değilse ancak ve ancak öngörüsüzlüktür, “İşte geldim gidiyorum” demektir.

Değişim gurubu ise iyi bir çıkışla yola koyuldu ancak sonra sesleri kısıldı sanki. Ya da üye bazında çalışmalar yapıyorlar. Şu anda üye bazında iyi çalışıyor, seçilmeye uğraşıyor olabilirler. Ancak bunu yaparken ‘Temsil’ vizyonunu ihmal ediyorlar. (Bence).

Bu durumda eğer Mehmet Aslan seçilirse üyelere daha fazla mesai ayırmasını, Değişimciler seçilirse ‘Temsil’ konusuna eğilmelerini, tekstilciler seçilirse de ikinci dönem konusunu biraz daha düşünmelerini rica ediyorum.

Şu andaki manzaraya göre seçilecek olan ekip kim olursa olsun, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan GTO’yu her yönüyle mükemmel idare etmek için gerekli donanıma sahip değil.

Ancak tüm guruplar için söylüyorum ki, bu eksiklikler ekibe yapılacak profesyonel destekle kapatılabilir. Yeter ki seçilen aday eksikliklerinin farkında olsun, eksikliklerini kabul etsin ve gidermek niyetinde olsun.

Ve tabi ki ve inşaallah kazanan Gaziantep olsun...

 

BAŞBAKAN HEPSİNDEN AKİL...

Başbakan AKİL İNSANLAR diye bir şey icat ve inşa etti. Çözüm sürecinin en zorlu kısmı ile partisi arasına bu insanlardan bir kalkan yaptı.

Çözüm sürecinin mucidi ve icracısı olarak bu süreci halka anlatmak ve gelecek tepkileri göğüslemek aslında AK Parti’ye düşerdi.

Ancak Başbakan akilleri sahaya sürerek, partisini, vekillerini, örgütünü ve tabi ki kendisini bu oy ve güven kaybettirici tepkilerden korudu.

Şu günlerde komuoyu ve muhalefet bu akil gurubu için “akiller, değiller, falanca daha akil” gibi tartışmalarda bulunuyor.

Hiç boşa uğraşmayın. En Akil’i Başbakan. Ateşe elini sokmadı. Maşa da kullanmadı. Daha etkili bir şey buldu. Akiller...

 

KÖPEK GİDER PİSLİĞİ KALIR!

Süreç içinde uzun denebilecek bir zamandan beridir ŞEHİT haberi almıyorduk.

Maalesef dün geldi kara haber. Mayına basan iki canımız gitti.

PKK çekilecek... mi göreceğiz.

Ancak dün de gördük ki, döşenen mayınlarla, açık alanlara kurdukları bubi tuzakları ile askerlerimizi şehit etmeye devam edecekler.

İşte o deyim de tam buraya cuk oturuyor.

Köpek gider pisliği kalır, o da bize bulaşır.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ordumuza, milletimize, Gaziantep’e, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Allah sabırlar versin...

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz