Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

Sevimsiz meslekler ve mutsuz toplum!

Eğer işinizi severek yapmıyorsanız, topluma hizmet üretemez, toplumun sizden beklentilerini asla karşılayamazsınız!

Türkiye’de bir araştırma yapılmış ve insanlara mesleğini sevip sevmedikleri sorulmuş… Sonucun bu kadar olmasını bende beklemiyordum, her 10 kişiden 9’u mesleğini severek yapmadığını söylemiş. Bu sonuç, her 10 kişiden 9’unun işyerinde mutlu değil anlamına geliyor.

İnsanlar neden mutlu olmadıkları meslekleri yapar ki?

Galiba en önemli cevap, iş başvurusu yaparken “ne iş olursa olsun yaparım” dediğimiz için!..

İlk başta ne iş olursa yaparım diyenler, bir müddet sonraki bakıyorlar ki, o iş aslında kendilerine göre değil.

Vasıfsız insanlar için durum böyle iken, yıllarca üniversitelerde dirsek çürütüp, doktor, mühendis, avukat olanlar neden işini sevmez ki?

Bunun cevabı da çok net!

Çünkü gençler, üniversiteye yerleşirken, kendi istedikleri meslekleri seçme şansına sahip değiller. Hayallerini gerçekleştirmeye puanları yetmiyor, yetiyorsa da aile büyükleri o’nu sevmediği bir mesleğe yönlendiriyor.

Sevmediği mesleği yaparken de işte böyle mutsuz oluyor.

İşte tüm bu sebepler, mutsuz bir toplum oluşmasına yetiyor da artıyor bile!..

Peki bunu önlemek için ne yapmak gerek?

Bunun cevabını uzmanlar daha iyi verecektir ama, eğitim sistemimizin ciddi bir reforma ihtiyacı olduğu kesin. Çünkü bu sistemde, herkes mutsuz ve üstelik sistem dediğimiz şey, yılda 2-3 kez değişiyor!..

Bu sistemin içerisinde bocalayan gençler, yıllar sonra bir meslek sahibi olabilse bile, verimsiz, gönülsüz ve mutsuz oluyor. Hayalindeki meslek içinde ukde kaldığı için de yaşamı boyunca mutsuz olmaya devam ediyor.

Demem o ki, eğer toplum olarak, gelecek nesillerin işini severek yapmasını istiyorsak, önce altyapımızı buna uygun hale getirmemiz gerekiyor. Bunu yapmazsak eğer tıp okumak isteyen genç öğretmen, öğretmen olmak isteyen hemşire, veteriner olmak isteyen bankacı olur.

Sonunda da mutsuz insanların sayısı artmaya devam eder!..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz