Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

SEYYAHI DÜŞÜNCELER

Şimdi var ya... Kuşların kanatlarına tutunup, bulutların gözyaşlarını seyretmek vardı...

Hani diyorum; şimdi kalkıp gideceksin Çin Seddi'ne... Hilalin aydınlığında, sabaha kadar, bir başından bir başına yürüyecek ve geri döneceksin... Hayal, ama olsun. Hayal kurmaktan ölen var mı ki?

Elhamdülillah, Elhamdülillah50 yılı geçkin bir sürediriçeride ve dışarıda seyahat ediyorum. Hiç görmediğim, hiç bilmediğim, dillerini de hiç anlamadığım garip diyarlardahiç kaybolmadım. Seyyahlar kaybolmazlar.

Hani diyorum; şimdi kalkıp çölün kalbine gidecek, ruhuna selam verecek, orada yaşayan Berberilerin misafiri olunacak, burada bir gece ağırlanacak ve geri döneceksin...Hayal, ama olsun. Bir zararı yok ki hayal kurmanın...

Hani diyorum; şimdi İspanya'da Endülüs'te olmak vardı. Grenadada (Gırnata) Al Hamra Sarayı’nın esrarengiz ortamında dolaşmak, tarihin derinliklerine seferler yapmak ve derin derin ahhh çekmek vardı... Hayal, ama olsun... Hayal kurmaktan ölen olmamış ki şimdiye kadar...

Hani diyorum; vakit orada şimdi gece yarısı ama kalk gitşimdi Kazakeli Kazakistan'ın Çimkent şehrine, şehir merkezindeki estetik yapılı dondurma büfesinden dondurma al gel... Hayal ama olsun. Dünyanın her yerinde, katliamlardan, cinayetlerden, açlık ve sefaletten, insan kasaplarının palalarından çok sayıda insan ölmüştür ama ‘hayal kurmak’tan şimdiye kadar ölen olmamıştır.

Hani diyorum; şimdi alıp başını gideceksin Altay Dağları'na, olmazsa Tanrı Dağları'na o da olmazsa Pamirlere... At sürüleri veya deve sürülerini bulacaksın. Onlarla bir süre dolaşacaksın... Dünya denilen şu âlemdeolup bitenlerden zihnini boşaltacak, ruhunu temizleyecek,ciğerlerine bir daha kirlenmeyecek kadar oksijen doldurupdöneceksin... Olmaz ya... Hayal ya... Hayal kurmanın hiç kimseye bir zararı da yok ya... Olsun...

Hani diyorum. Sesli düşünüyorum da... Coronavirüssebebiyle sokağa çıkma yasağı uygulamasının istisnalarına bir ilave yapılsa da... Seyyah olanlar, araçlarının içinden çıkmamak kaydıyla yasak boyunca biteviye yollarda olsalar.İnsanlarla hiç temasta bulunmasalar…  Sadece fotoğraf çekseler... Çay, kahve ve yiyecek işlerini araçları içindehalletseler… Araçları içinde uyusalar ve yasak bitiminde 'kürkçü dükkânına' dönseler... Ne olur yani? Kıyamet mi kopar?

Hani diyorum; Yollar Seyyah’ı, Seyyah da yollarçok özlemiş. Bugün sabahtan itibaren 550 km boyunca birlikte olup hasret giderdiler. Sık sık mola verip 40 yıllık hatırlarıdefalarca kutladılar. Günün sonuna gelirken Seyyah, yolun yorulduğunu hissetti. Bir kenarda durdu ve o anda kendisini selamlayan ve yerküreye veda etmeye hazırlanan Güneş ile karşılaştı. Birlikte hatıra fotoğrafları çektirdiler. Sonra da Seyyah, yolları daha fazla yormamak için mekânlardan bir mekânda geceyi geçirmek için mola verdi. Yarın tekrar buluşacaklar inşallah. güneş ile vedalaşma fotoğraflarını burada paylaşmak isterdi ama teknoloji müsaade etmedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz