Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

SİYAH-BEYAZ FİLM GİBİ BİRAZ!

Cumhur ittifakı ile Millet ittifakı arasında 3 büyük şehirde geçen yarış, Gaziantep’in semtinden bile geçmedi. Siyah ile beyaz kadar farklıydı Gaziantep ve diğer büyükşehirler…

Kamuoyu İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i tartışa dursun, biz memleketi konuşalım.

Ak Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur ittifakı tahmin edildiği gibi yüzde 50’nin üzerinde oy aldı. Kamuoyundaki tahminler, anketler ve söylemler aşağı yukarı tuttu. Her ne kadar, 1 yıl önce aldıkları oyun 10 puan gerisinde kalsalar da, seçimi ağır farkla kazanan taraf oldu.

Ak Parti için Gaziantep’te en dişli rakip Büyükşehir’deydi ve dolayısıyla Cumhurbaşkanı dahil herkes tüm enerjisini Fatma Şahin için kullandı. Celal Doğan ile ilgili beklentiler bazıları için daha yüksek olsa da, şahsen ben “yüzde 30’ün üzerine çıkamaz” dediğim için bir çok kişiyle tartıştım. Ama kim, hangi pencereden bakarsa baksın, 74 yaşındaki Celal Doğan’ın hiç oyu olmayan bir partiden seçime girme cesaretini gösterip yüzde 26 oy alması bir başarıdır. İddia ediyorum, Doğan dışında kim bu koşullarda seçime girseydi, Doğan’ın aldığı oy oranını yakalaması mümkün olamazdı.

Merkez ilçelere baktığımızda, muhalefet partileri alınmasın ama başkanları zorlayacak bir aday portresi çıkmadı karşımıza. Şehitkamil’de Nesrin Tuncel’i, kısıtlı imkanlarıyla büyük efor sarf ettiği için kısmen bu tablonun dışında gösterebilirim. Belki kazanacağına kendisi bile inanmasa da, sıkmadığı bir el kalmasın diye son ana kadar mücadelesini ortaya koydu. Nitekim, Alleben’in öte tarafındaki CHP oyları ile kıyaslandığında çok başarılı bulduğumu da söyleyebilirim. 3.dönemi için “ustalık dönemim olacak” diyen Rıdvan Fadıloğlu eminim aday adaylığı sürecinde bundan daha fazla yorulmuştur. Sayın Fadıloğlu sahada sakin ve olgun tavrıyla her seçmene ulaşmaya, yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmaya çalıştı. Ancak şunu belirteyim, bu dönem Rıdvan beyden beklentiler bir hayli fazla.

Şahinbey’de, Mehmet Tahmazoğlu’nun artı faktörünün sandığa yansıyacağı konuşuluyor ve tahmin ediliyordu. Bu tahminler de tuttu. Ak Parti ortalamasının yüzde 53 olduğu Gaziantep’te, Şahinbey’den gelen oylar yüzde 60 bandına ulaştı. Yukarda da yazdığım gibi, rakipleri varla yok arasında bir şeydi.

Oğuzeli’nde her ne kadar Sayın Başkan güç zehirlenmesi yaşasa da, ittifak oylarıyla rahat kazandı. Çünkü bir önceki seçimde en büyük rakibi Ak Parti idi ve seçime bu partinin desteğini arasına alarak daha güçlü girdi. Sanırım, söylemlerindeki cesareti de bundan aldı. MHP aynı başarıyı Gaziantep’in en küçük ilçesi olan Karkamış’ta gösteremedi. Küçük yerlerde, partiler kadar isimlerin de seçmen üzerinde büyük etki yarattığını unutmamalıyız.

Bir önceki yerel seçimde, Gaziantep’te hiçbir ilçeyi kazanamayan CHP için tek teselli Araban ve Karkamış ilçeleri oldu. Büyükşehir’de Ejder Demir’e sıcak bakmadıklarını her platformda dile getiriyorlardı. CHP, bu olumsuz tabloya rağmen, Gaziantep’in üzüntüsüne karşılık 3 büyük şehirde alınan sonuçlarla moral bulmayı tercih etti.

Millet ittifakının adayı Ejder Demir ittifak değil de sadece İyi Parti’nin adayı gibi çalıştı sahada… O CHP’ye, CHP’liler ona ısınamadı bir türlü. Yüzde 16’lik sonuç, Gaziantep’te İyi Parti gerçeğinin devam edeceğinin bir göstergesidir. Demir’in rüyalarını aslında başkanlık koltuğu değil de Meclis Kürsüsü süslediği için, kuvvetle muhtemel yapılacak ilk genel seçimde ismini yine duyuyor olacağız.

Bunun dışında, eski vekil Mehmet Sarı’nın Nizip’te koltuğu devir alması doğal sonuçtur. Geçen seçimi kıl payı kaybeden Mehmet Aslan bu kez aynı başarıyı gösteremedi. Nurdağı’nda Büyük Birlik Partisi adayının aldığı oy da dikkate değerdir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz