Cihat ÖZTÜRK

Cihat ÖZTÜRK

Son düzlük

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kaldı. Liderler son turlarını atıyor. Liderlerin söylemleri seçim günü yaklaştıkça sertleşiyor.

Son kozlar oynanıyor artık. Gerçekten tarihi bir seçime gidiyoruz.

Sistem değişiyor, her adayın kendine göre bir Türkiye hayali mevcut.

Bu seçimde herkesin beklentisi farklı. Kimisi 16 yıldır AK Parti iktidarının devam etmesini isterken, kimisi de artık değişim istiyor. Değişim isteyenlerin sesi daha gür çıkıyor bu seçimde. 

Bunun en net örneğine CHP Gaziantep mitinginde şahit olduk. CHP Gaziantep’te görüp görebileceği en büyük kalabalığa şahit oldu. CHP dediysek tabi bunda Muharrem İnce’nin etkisi yadsınamaz.

Muharrem İnce’nin miting kalabalığına CHP’lilerin kendisi de şaşırmış olmalı ki, il başkanı ve milletvekili adayları teşekkür mesajlarında bu şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Evet değişim kaçınılmaz demiştim bundan önceki yazımda. Kaçınılmaz çünkü Türkiye artık ekonomik ve refah düzeyi olarak eski günlerinden çok uzak.

Kaçınılmaz çünkü değişim isteyen insanlar artık alanlara sığmıyor, kabuklar kırılmış sesler daha gür çıkmaya başlamış.

AK Parti kusura bakmasın ilk yıllarından çok çok uzakta. Reformist değişimler, radikal kararlar alan o iktidardan şimdi eser kalmadı.

Çoğu insan gibi ben de artık AK Parti’nin bu ülkeye vereceğin bir şey olduğuna inanmıyorum. Ha bu durumda ben yanılırım, dediklerimin tam tersi çıkar, onları da yazmaya hazırım.

Ama gelin görün ki ortada olan bir gerçek var. 16 yılın vermiş olduğun mental yorgunluk bu iktidarın üzerine çökmüş durumda. İlk zamanları hatırlayınız. Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingilerinde gördüğümüz coşkuyu, heyecanı şimdi CHP mitinginde görüyorsak daha başka söze gerek var mı?

CHP kendi içerisinde tüm kesimlere hitap edebilen bir adayı neredeyse 10 yıllar sonra çıkartmış. Deyim yerindeyse kedi olalı bir fare yakalamış. Eee bu fırsatı kim avantaja çevirmez ki? 

O yüzden siyasilerin dediği gibi bu seçim başka. Bir yanda cezaevinden Cumhurbaşkanı olan Selahattin Demirtaş, bir yanda alanlarda heyecan yaratan Muharrem İnce, bir yanda ise 16 yıllık yorgunluğu seçim meydanlarında net olarak göze çarpan Recep Tayyip Erdoğan.

Hem neden değişim olmasın ki? Bu ülke saltanatla mı yönetiliyor? 3 dönem bilemedin 4 dönem sonra neden iktidar değişikliği olmasın? Eğer bu iktidarın yerine gelen siyasilerde yönetemezse onlar da gider, kimse ilelebet bu ülkede kalıcı değil ki.

Bu ülkenin siyasileri sanırım çok fazla koltuk meraklısı; çünkü oturdukları koltuğun kendilerini ölümsüz kıldığını sanıyorlar.

Demokrasilerde yenilenme şart, sen değişmezsen bu halk seni değiştirmesini bilir.

Sonuçta iyi yönetime evet kötü yönetime hayır demek her vatandaşın ortak temel görüşü. 

Bu seçimde değişim olur mu bilemem ama bu değişimin kaçınılmaz olduğu apaçık ortada.

AK Parti iktidarı eğer kuruluş felsefesinde kalsaydı şuan belki de bunları konuşuyor olmazdık.

Onun için herkes için ülke için en hayırlısı neyse 24 Haziran’da da o olsun. 

Ha şunu da ekleyeyimi herkes tercihi ne olursa olsun mutlaka kararını, düşüncelerini sandığa yansıtmalı.

Ne olursa olsun devam diyen de tamam diyen de oyunu kullanmalı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz