Güney YILMAZ

Güney YILMAZ

Sorun 'Yağabilir'

Ekim ayı bitti artık Kasım ayına giriyoruz. Kış mevsimi yağan yağışlar ile Gaziantep’i yoklamaya başladı.  Yağışlara ve olumsuz hava koşullarına karşı başta belediyeler olmak üzere kentti büyük bir imtihan bekliyor. Tabi ki doğanın bir kanunu var, fakat buna karşı gereken tedbirlerin mutlaka fazlasıyla alınması gerekir.  Alt yapı, elektrik, trafik gibi konular en çok dikkat edilmesi gereken sorunların başında geliyor.  Yağacak rahmetin soruna dönüşmemesini temenni ediyoruz. Ne demişler ; ‘Kış kışlığını, kuş kuşluğunu gösterir.’ 

BEYAZ TEHKİLE İÇİN ÖNLEM ALINMALI


Kış döneminde en çok karşılaştığımız üzücü haberlerin başında soba dumanı zehirlenmeli geliyor.  Her yıl çok sayıda vatandaş adına ihmalkarlık, fakirlik, cahillik ne derseniz deyin soba zehirlenmelerinden hayatı yitiriyor. Geçmiş dönemlerde duman detektörleri çeşitli kurumlarca halka dağıtılmıştı. Bu yılda yıl bu kabusun önüne geçmek için bilinçlendirme başta olmak üzere gerekli materyallerle tedbirler attırılmalıdır.

DOĞALGAZ PROJESİ OLMADI

Kış geldiği zaman doğalgaz kullanımı her geçen gün artmasına rağmen kömür kullanımından kaynaklanan hava kirliliği kentte had safaya ulaşıyor.  Doğalgaz şu anki etapta ancak imarlı bölgelerde kullanıyor. Kenar bölgelerde henüz istenilen oranda bu dönüşüm gerçekleşmedi. Bununla ilgili aslında daha ucuz olan doğalgaz sobaları çözüm olabilir. Bu noktada fakir aileler yönelik Valilik ile GAZDAŞ’ın fakir aileler için doğalgaz sobası verilmesi ile ilgili ortak bir girişimi olduğunu öğrendim.  Ne yazık ki bir mutabakata varılamamış. Gerekçe, Valilik fakir ailelere ısınma yardımı yerine bu sistem ile yardım edecek. Fakat durumu iyi olmayan vatandaşlar kirada oturuyor. Doğalgaz sistemi ise eve döşendiği için yardım ev sahibine yapılmış oluyor. Ev sahibi kiracısını çıkarmak isterse fakir aile için durum aynı oluyor. Dolayısıyla sistem bu yardıma engel olduğu için bu düşünceden vazgeçilmiş.  Fakat yine de bu noktada koşullu çözümler bulunabilir.

MÜLTECİLER UNUTULMAMALI

Soğuk havalar ile birlikte sayısı her geçen gün artan mülteciler unutulmalı.  Geçmiş dönemlerden alınan tedbirler muhakkak ki var. Herkesin mahallesinden sokağında zor kış şartlarında yaşayan mültecilere sahip çıkması en azından insanlık görevidir. İslahiye’de yapılan mülteci kampı 1 ay içerisinde devreye girmesi bekleniyor. Bu da sokakta ve kötü şartlarda kalan mülteciler için bir teselli olabilir.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz