Mustafa DOĞAN

Mustafa DOĞAN

SOSYAL BOMBA!

Ankara’da Barış ve Demokrasi Mitinginde 95 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı terör saldırısının ardından Gaziantep teyakkuza geçti. Valilik, adliye, emniyet ve belediye binaları başta olmak üzere tüm kamu kurumlarında güvenlik önlemler iki katına çıkartıldı.

 


Şehrin farklı noktalarından gelen şüpheli paket ihbarı Gaziantep polisini alarma geçirdi. 

 

Karşıyaka patlamasından dolayı ister istemez tedirgin olan halk, her köşe başında gördüğü boş kutuyu bile bomba şüphesiyle ihbar eder hale geldi. AVM’lere, toplu alanlara ve kapalı alanlara çekinerek giren ya da girmek istemeyenler oluyor.

 


Tabi bunda en büyük etken sosyal medyanın gazı . Günümüzde neredeyse en önemli haber kaynakları arasına giren bu mecra, suiistimal edilmeye açık olduğu kadar gerçeklilik payı da olmaya biliyor. Gaziantep’te son günlerde bundan nasibini aldı.

 


Psikolojik algı oluşturulmaya çalışılıyor

 

Başta sosyal medyada olmak üzere farklı medya kuruluşlarında şüpheli paket ihbarı farklı şekillerde deforme edildi. Önceki gün adeta sosyal medya yıkılıyordu, ‘’Gaziantep’e bomba yüklü araç girmiş’’, ‘’Gaziantep'te 156 kg parça tesirli bomba AVM yakınındaki bir araçta bulundu. Bir tane daha varmış, polisler her yerde aracı arıyormuş’ ’gibi yorumlarla. Asılsız ihbarlar sadece sosyal medya üzerinden değil, telefonlara gelen mesajlarla da yayıldı.

 

Belli ki büyük bir korku salmak istenmiş. Emniyet güçlerinin kentteki güvenlik önlemleri iki katına çıkartıldı. Bu ve bunun gibi iddialar asılsızdır.

 


Emniyetten veya herhangi bir resmi daireden açıklama yapılmadığı sürece gerçeği yansıtmayan iddialara itimat etmeyin. Bu durum dikkatsiz olacağımız anlamına gelmiyor. Her halükarda tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz