Avukat Gülsen Tutoğlu

Avukat Gülsen Tutoğlu

SUÇ DUYURUSUNDA NASIL BULUNULUR?

Şahsınıza veya bir başkasına yapılan suç vasfı taşıyan olaylarla ilgili olarak yapmanız gereken ; gerekli yerlere müracaat ederek söz konusu suçu işleyen kişi hakkında suç duyurusunda bulunmaktır. Hukuk sistemimizde ceza davalarını açma yetkisi Cumhuriyet Savcılarına verildiği için ; kendiliğinden soruşturulan suçlar hariç olmak üzere  şikayetçi olduğunuz suçun konusu ve şikayetçi olduğunuz kişi hakkında Cumhuriyet savcısı, soruşturma yaparak kamu davası açmaya gerek olup olmadığını araştıracaktır. Örnek vermek gerekirse; sizin, onurunuza, şeref ve saygınlığınıza yönelik edilen her türlü kırıcı söylem hakaret kapsamına girmektedir ya da arkadaşınızla yaşamış olduğunuz bir tartışma sonucunda tarafınıza yönelik yapılan tehdit konuşmaları da aynı şekilde suç niteliğindedir.

Almış olduğunuz tehditler sonucunda veyahut hakaretler ile ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda  bulunarak şikayetçi olduğunuz kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Şikayet hakkınızı ;  polis, jandarma veya savcılığa beyanda bulunup müşteki ifade tutanağının düzenlenmesiyle kullanılabileceğiniz gibi  savcılığa yazılı bir şikayet dilekçesi vererek de kullanabilirsiniz.  Lakin;  kısa sürede sonuca ulaşmak istiyorsanız, savcılığa suç duyurusunda bulunmanız sizin adınıza daha iyi olacaktır.

Burada yazmış olduğunuz şikayet dilekçenizi, elinizle veya bilgisayarda yazmış olmanız arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Yazmış olduğunuz şikâyet dilekçenizde bulunması gereken unsurların neler olduğuna değinecek olursak; şikâyetinizi yaptığınız Cumhuriyet Başsavcılığının ismi, şikâyetçi olduğunuz kişinin adı ve soyadı , şikayetçi olduğunuz suçun konusunu ve tarihini ayrıca başınıza gelen olayı açıklar nitelikte yazmanız yeterlidir. Ayrıca ;  suç duyurusunda bulunduğunuz olayla ilgili elinizde fotoğraf, banka dekontu gibi deliller bulunuyorsa bunları da suç duyurusu dilekçenize eklemeniz sizin açınızdan süreci hızlandıracaktır.

Yazmış olduğunuz şikayet dilekçenizi, ikamet ettiğiniz il veya ilçenin adliyesinde bulunan Müracaat Savcılığı’na vermeniz gerekmektedir. Bundan sonraki süreçte verdiğiniz dilekçe Savcılık kalemince kaydedilecek ve dilekçenize bir soruşturma numarası verilecektir. Tarafınıza verilen soruşturma numarası ile böylelikle dilekçenizin takibini de yapabileceksinizdir. Suç duyurusu dilekçenizi verdikten sonraki süreçte şikayetçi olunan kişi veya kişilere çağrı kağıdı gidecektir. Çağrı kağıdı giden kişiler, emniyet müdürlüğüne giderek ilk ifadelerini vereceklerdir.  Daha sonraki süreçte  ise bu kişiler , çağrı kâğıdını gönderen savcılığa sevk edilerek;  görevlendirilen savcı tarafından ifadesi alınacaktır. Bu ifadelerde asıl amaç olayın doğru olup olmadığını anlamaktır. Bundan sonraki süreçte polis tarafından alınan bu ifadelerin ardından siz, Cumhuriyet Savcısı’nın kararını bekleyeceksinizdir. Diğer bir değişle;  Suç duyurusunda bulunduktan sonra Savcılık dosyanızı inceleyecektir. Şikayet dilekçesiniz üzerine savcılık,  iddianın suç teşkil ettiği kanaatine varırsa yani suç işlendiği hususunda yeterli şüphe olduğunu görürse bir iddianame düzenleyerek şikayet ettiğiniz kişi olan suçun faili hakkında ceza davası açacaktır.

Ayrıca ; bir suçun takibinin şikayete bağlı olduğu açıkça kanunda yazılı olmadıkça, o suç savcılık tarafından resen araştırılıp soruşturulmaktadır. Yani; takibi şikayete bağlı suçlar hakkında (Örn; tehdit suçu, hakaret suçu..) soruşturma veya kovuşturma yapılabilmesi için sizin  şikayetçi olmanız gerekmektedir. Bu hususta şikayete tabi suçlarda şikayet süreniz, mağdur olarak sizin ‘fiil’ ve ‘faili’ öğrenmenizden itibaren 6 aydır. Alınan ifadeler ve toplanan delillerde dava açmayı gerektiren bir durumun olup olmadığını Cumhuriyet Savcısı takdir edecektir.

Eğer toplanan deliller ve alınan ifadeler yeterli değilse savcı dosya hakkında takipsizlik kararı verir. Bu takipsizlik kararına karşı  sizin  itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Mahkeme itirazınızı kabul ederse dava yeniden açılacaktır  fakat mahkemenin itirazınızı reddetmesi halinde ise  takipsizlik kararı devamlılık gösterecektir. Son olarak belirtmek gerekirse ; suç duyurusunun ne zaman sonuçlanacağı hakkında kesin bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır. Yapmış olduğunuz suç duyurusunun sürecini öğrenmek için size verilen soruşturma numarasıyla başvuruda bulunduğunuz kuruma giderek suç duyurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz . 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz