Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

Suriyeliler gerçekten döner mi?

Suriyelilerin ülkelerine döneceği yolundaki söylemler şu günlerde iyice arttı?

Malum, en fazla Suriyeliyi şehrinde barındıranlar olarak Gaziantep’inde ilgisini çekti bu söylem!..

Peki ama gerçekten de Suriyeliler ülkesine döner mi?

Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan bu konuyu, altını çizerek gündeme getiriyorsa, mutlaka vardır bir eylem planı, bunu yakın günlerde görürüz.

Ama yapılan araştırmalar ve elde edilen veriler gösteriyor ki, Suriyelilerin pek de ülkesine dönmek gibi bir niyeti yok!..

Türkiye’de bir araştırma yapılmış bununla ilgili… Araştırmaya göre, Suriyeli sığınmacıların yüzde 74’ü ülkelerine geri dönmek istemiyor.

Hatta bu soru 15-17 yaş aralığında yüzde 80’e çıkıyor. Yani Suriyeliler Türk vatandaşlığı istiyor.

Ülkesine gidenler var elbet!.. Milyonlar halinde gelenler, onbinler halinde gidiyor ama bu da bir gelişme…

Aynı araştırmada, bir başka çarpıcı sonuç, Suriyelilerin yüzde 52’si kendinin ve ailesinin geleceğini Türkiye’de görüyor, yaklaşık yüzde 45’iyse “Suriyeli olduğum için buradaki halk beni dışlıyor” hissine kapılıyor.

Bu kesim “İmkanım olsa bir Avrupa ülkesine taşınmak istiyorum” diyor. Avrupalının Suriyelilere çoktan kapı kapattığını bildikleri için, mecburen Türkiye’de kaldıklarını da hesaba katmak gerek.

Peki, Türkiye’de kalan Suriyelileri gelecekte neler bekliyor. İlginçtir, “Geleceğe umutla bakıyorum” diyenlerin oranı yüzde 64 oranında...

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de Suriyeli mültecilerin ortalama hane halkı büyüklüğünün Türkiye hane halkı büyüklüğünün (3.5 kişi) neredeyse iki katı oranında, yaklaşık 6.2 kişi olması.
Evet, neresinden bakarsanız bakın, Suriyeliler artık yıllar boyu bizim ülkemizde, bizimle beraber yaşamaya devam edecek.

Elbette ki, onların ülkelerine dönüş yolu açılmalı… Oradaki yaşam koşullarının normalleşmesine, her türlü katkıyı sağlayacak politikalar üretilmeli.

Görünen o ki, Türk hükümeti bu konuda temaslar yürütüyor. Esed rejimiyle doğrudan olmasa bile dolaylı olarak görüşmeler yapılıyor.

Belki Rusya, belki İran üzerinden bir temas kurulduğu muhakkak. Eğer bu temas sağlıklı sonuç verirse, en azından evlerinden, arazilerinden olan gariban Suriye halkı, burada kağıt toplayarak geçimini sağlamaktansa, kendi evinde bir kuru ekmeğe razı olur.

Dediğim gibi, ne kadarını geri dönderebilirsek, bizim için kar olacak bundan sonra…

Ama ne yaparsak yapalım, Türkiye’de bir Suriyeli mülteci gerçeği hep olacak, olmaya devam edecek.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz