Halil Kurt

Halil Kurt

Teşvikler ve Faydalar

Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği’nin aylık olarak düzenlediği toplantı ilk defa İstanbul’un dışına çıktı ve Adana ilimizde yapıldı. Amacı vatandaşları, işverenleri Sosyal Güvenlik konusunda aydınlatmak haklarını teslim etmek olan derneğin ilkelerinin başında gelmektedir.

Ülkemizin tüm illerine yayılmış olan 250 kadar üyesi ile ülkenin sosyal güvenlikte doğruları ve yanlışları anlatan UZMANLAR ordusu yetiştiriyor, insanların gelecekteki yaşamlarına yön veriyorlar. Adana da düzenlenen toplantıda yine konuşulmayalar konuşuldu .

Derneğin yönetim kurulu üyelerinin sunum yaptığı konuklarım katıldığı toplantı neşeli bir şekilde emeklilik yurtdışı borçlanması iş kanunu işçi işveren hakları geniş geniş anlatılarak tartışıldı. En fazla tartışılan konu ise Teşvikler konusu idi.  Şu anda ülkemizde işçi istihdamı için kullanılan ve işçilere istihdamı için kolaylık sağlayan 18 çeşit istihdam kullanılmaktadır bunların işverenler tarafından yalnız bir tanesi işçi için kullanılmakta  bu teşviğin en faydalısını kullanmak ise biz uzmanların titizliğine kalıyor .işçiye ve işverene en faydalı teşviği uygulamak oldukça zor aynı anda 2 teşvik kullanılamıyor. Hata yapılırsa kurum hem teşviğini iptal ediyor hem vermiş olduğu teşviğin kesilmesine neden oluyor. Uygulanan teşviklerin en revaçta olanı ise 6111 sayılı yasa ile getirilen teşvik görünüyor . Bu teşviklerin asıl amacı ise tırmanan işsizliği ek istihdamlarla azaltmak. Toplantıda bu konular tartışıldıktan sonra sonuç olarak yine aynı noktaya gelindi ve yüksek prim alarak teşvik verileceğine düşük prim ile uzun vadeli  sosyal güvence sağlamak daha güvenli olacağına dikkat çekildi.

Bu teşviklerden faydalanmak için ise işverenin borcu bulunmayacak işsizleri ek olarak işe alınacak kayıt dışılığı önleyecek ve istihdamı artırıcı önlemler olarak görülmektedir. İşverenler ve işçiler için iş güvenliğini ve işçi sağlığını da sağlamak işverene düşen görevler arasında sayılıyor . Son getirilen teşviklerin içinde işverenleri sevindiren teşviklerde bulunmaktadır işverenlerin ödediği Bağ kur primlerinde yüzde 5 lik indirim sağlandı borcu olmayan işverenler bu teşvikten faydalanmaya başladı. İşverenler için getirilen diğer bir teşvik veya yenilik ise işyerini kapatan işverene de işsizlik maaşı getirilmesidir  burada en önemli konu işsizlik maaşı ile işverenin uzun vadeli siğorta primininde ödenecek olmasıdır işsizlik ödeneği alan işverenin 5510 sosyal güvenlik yasasında ki primleri ödenir denilmektedir .

Sosyal güvenlik Müşavirleri derneği il il sosyal güvenlik kapsamında her ay bir ilde olmayı hedeflemekte bu iller arasında  ilimizde de en kısa zamanda çok değerli dernek yöneticilerinin katılımı ile bir toplantı düzenleme çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz